Obywatele, którzy cenią sobie samodzielność i brak skrepowania konwenansami i modami wybierają wypoczynek w domostwie agroturystycznym. W porównaniu z pobytem u członków rodziny na wsi ma on te zaletę, iż nie wiąże się z żadnymi obowiązkami, długami wdzięczności oraz wymuszonymi zadaniami towarzyskimi. Za pobyt w gospodarstwie agroturystycznym trzeba bezsprzecznie zapłacić, jednak są z tego tytułu wymierne korzyści.

Agroturystyka, jako sposób zegnania czasu przeznaczonego na wypoczynek, wybierana jest również przez rodziny z małymi dziećmi, jak oraz seniorów – rekomendujemy Orange House – agroturystyka i noclegi chemielnik. Gospodarstwa agroturystyczne działają we wszystkich regionach kraju oraz nie ma problemu wyboru ukochanych okolic. Ludzie starsi, nie uwielbiający anonimowości i poszukujący spokoju oraz ciszy ochoczo wykorzystują z wypoczynku w wiejskiej zagrodzie. Opiekunowie przewodzący gospodarstwo starają się stworzyć dla swoich gości kameralną atmosferę, jednak bez bezcelowej i krępującej poufałości. Budowaniu trafnej, przyjaznego klimatu sprzyja oczywiście gotowane na miejscu, domowe jedzenie, oparte na miejscowych artykułach oraz miejscowych recepturach. W zależności od doboru okolicy pobyt w gospodarstwie agroturystycznym wolno urozmaicać przechadzkami, wycieczkami pieszymi oraz rowerowymi.

Rowery z reguły udostępniają gospodarze. Kiedy gospodarstwo zlokalizowane jest w pobliżu jeziora bądź rzeki, do dyspozycji gości bywają także jednostki pływające, takie jak łódź wiosłowa. Pozwalają one hobbystom wędkarstwa na odbywanie połowów nie tylko z brzegu. Cyklicznie gospodarstwa agroturystyczne dysponują własnymi stawami rybnymi, także udostępnianymi wędkarzom. Seniorzy, oraz nie tylko, lubiący zbierać grzyby wybierają na czas pobytu miesiące, w których obfitość grzybów jest największa. Gospodarze, perfekcyjnie znający miejscowe lasy, ochoczo podpowiadają, w jaki rejon się wybrać, żeby grzybobranie było jak najobfitsze. Na miejscu można zebrany „plon” ususzyć bądź też zamienić na słoiczki z marynowanymi grzybkami.