Jedną z znanych na świecie form turystyki jest spędzanie odrobiny czasu w gospodarstwach, w wymogach, w jakich żyją tam na co dzień domownicy. Zależnie od kraju są w stanie takie miejsca przybierać różnorodne nazwy, jak na przykład stancje w Ameryce Południowej. W Polsce tudzież powiadamy o gospodarstwie agroturystycznym. Na czym polegają takie wakacje? Jednoczymy się z rodziną, jaka akceptuje nas do gospodarstwa w którym mieszka i pracuje. Proponuje nam nocleg, wyżywienie i szereg dodatkowych atrakcji za niewygórowaną cenę.

Taka forma odpoczynku to agroturystyka – sprawdź i odwiedź roztocze noclegi – siedlisko-roztocze.com.pl. Interesem tym trudnią się wielokrotnie ludzie zamieszkujący ubogie regiony, wioski, osady, czy inne skupiska, wielokrotnie na peryferiach, z dala od miast, w środowisku przyrody. Nie okazjonalnie jest to fundamentalna forma zarobku takich ludzi. Wtenczas to turysta poznaje zwyczaje panujące w takiej stereotypowej wiejskiej rodzinie, pomaga w prowadzeniu gospodarstwa, korzysta z uroków swojego życia na wsi. Świeże powietrze, cisza, spokój to przyczyna z jakiego coraz częściej korzystamy z agroturystyki. Tutaj jesteśmy w stanie nauczyć się wypiekać chleb, przygotowywać regionalne potrawy, poznawać innowacyjne smaki, a także spędzać czas na łowieniu ryb, jeździe konnej, czy także wieczornym przesiadywaniu przy ognisku.

Miejscowe rzemiosło w postaci sztuki haftowania i szydełkowania, wyrobu różnego typu przedmiotów, specyficznych dla danego regionu, to również jedna z form spędzania czasu w takim gospodarstwie. Mogą to być również wędrówki po okolicy. O takiej agroturystyce mówimy, iż łączy przyjemne z użytecznym. Jest to specyficzny typ turystyki, jakiego można zasmakować z chęci spróbowania czegoś różnego. Nie okazjonalnie osoby, jakie raz doznały takich „wczasów” z rozkoszą wracają w to samo miejsce, a wtedy również zawiązują się przyjaźnie, a goście czują się coraz pewniej. Niejednokrotnie mamy tutaj na myśli domostwa rolne, jakkolwiek nie jest to wyłącznie tego typu forma agroturystyki.