Blachy odnajdują zastosowane w punktach wyjątkowo narażonych na nieprzydatne działanie środowiska naturalnego. Najczęstszym zastosowaniem tego rodzaju blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bezustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem i słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich regularną konserwację. Każdego typu blachy mają inne wymagania w tym aspekcie. Uczciwy oraz troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie powinien umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane konsumentowi. Wymagania te obejmują normy rozładunku, instalacji, przechowywania oraz konserwacji.

Ażeby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, trzeba detalicznie przestrzegać dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek niepewności w aspekcie eksploatacji dachu skontaktować się z nim bezpośrednio, żeby uzyskać szczegółowe informacje – sprawdź blacha trapezowa. Dachy wykonane z blach trapezowych są wysoce narażone na działanie niesprzyjających elementów środowiskowych. Niszczyć je może słońce, deszcz, wiatr, a również znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne oraz mchy i porosty. Na obecność tych dwóch minionych często skarżą się użytkownicy dachów. Rozkwit porostów i mchów nie wynika niemniej jednak z niedostatecznego wyboru pokrycia dachu.

Z blach trapezowych udaje się je nadzwyczaj szybko usunąć. Porosty i mchy pojawiają się z reguły na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej części dachu lub w cieniu drzew. Aby je usunąć, najporządniej jest stosować specjalne środki przeciwko porostom. Należy nim spryskać blachę przy zastosowaniu dobrych środków ostrożności. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, iż są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym należałoby zabezpieczyć rury oraz rynny. W razie żadnych problemów z usuwaniem mchów z blach trapezowych należy skontaktować się z producentem czy też kompetentnymi monterami.