Zakup odkurzacza jest niezbędny dla dobrego samopoczucia dywanu. Bez niego nie można liczyć na usunięcie kurzu, który nieuchronnie osadza się na włóknach dywanu. Należy jednak wiedzieć, że istnieją różne odkurzacze, wszystkie mają swoje zalety i wady.

Musisz dokładnie rozważyć opcje, a następnie zdecydować, która z nich najlepiej wspiera Twoje wysiłki w zakresie czyszczenia dywanów.

Zapoznaj się z tymi informacjami, przed zakupem odkurzacza:

 • Odkurzacze pionowe – to jedne z najpopularniejszych współczesnych odkurzaczy. Zapewniają mocne ssanie i mają konstrukcję odchylaną i pchaną, którą być może nauczyłeś się kojarzyć ze słowem „odkurzacz”. Możesz ich używać do czyszczenia dywanów i podłóg. W przypadku tej drugiej opcji warto zaopatrzyć się w odkurzacz z możliwością wyłączenia wałka szczotki; w przeciwnym razie ryzykujesz zarysowanie gołej podłogi. Prawdą jest, że odkurzaczom pionowym brakuje wszechstronności, ponieważ nie są wyposażone w osprzęt, co jest ograniczeniem. Nie będziesz w stanie szybko dostać się w ciasne miejsca z pionowym odkurzaczem.
 • Odkurzacze tradycyjne – główne elementy tego odkurzacza znajdują się w zbiorniku, a główne narzędzie jest przymocowane do wychodzącego z niego węża. Być może najbardziej godnym uwagi aspektem próżni kanistra są liczne załączniki, które są dostarczane z próżnią. Dzięki temu odkurzacz jest wyjątkowo przydatny, ponieważ umożliwia czyszczenie tapicerki, docieranie do małych szczelin i szeroki zakres innych zadań, których normalnie nie wykonałbyś innym odkurzaczem. Być może jedynym minusem jest to, że musisz wszędzie ciągnąć ze sobą kanister, co sprawia, że ​​czyszczenie schodów jest uciążliwe.
 • Odkurzacz ręczny – małe odkurzacze, które można trzymać w dłoniach, nazywane są ręcznymi. Są lekkie i wygodne do noszenia, co czyni je najlepszą przenośną opcją. Istnieją odmiany bezprzewodowe, a także te z obrotową szczotką lub bez. Możesz ich używać do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju małymi, odizolowanymi obszarami, takimi jak usuwanie okruchów ze stołu, tapicerki, wnętrza samochodu i innych. Jednak nie postrzegaj ich jako odkurzaczy do pracy w pełnym zakresie, ponieważ nie są ani tak mocne, ani tak wszechstronne z pełną gamą przystawek.
 • Smukły odurzacz – odkurzacz o smukłej konstrukcji z obrotową szczotką i ograniczonym ssaniem. Możesz ich użyć do usunięcia zanieczyszczeń z worka / kosza, nawet jeśli wspomniane śmieci znajdują się wokół mebli, po których niskoprofilowe głowy poruszają się z łatwością. Odkurzacze sztyftowe nadają się do szybkiego czyszczenia. Wiele modeli przekształca się w modele ręczne po odłączeniu ich od różdżki. Nie powinieneś jednak zastępować nimi mocniejszego odkurzacza.
 • Odkurzacz automatyczny – jeśli szukasz opcji hi-tech, to robo vac to najlepszy wybór. Mapują one Twój pokój i przesuwają się wokół, aby wyczyścić podłogę bez żadnego wysiłku z Twojej strony. Łatwo sięgają pod meble i można je zaprogramować tak, aby sprzątały, gdy nie ma Cię w domu. Zanim jednak puścisz jedną, musisz pozbierać bałagan, w przeciwnym razie przeszkody zmniejszą skuteczność maszyny.

Najwyraźniej każdy z tych odkurzaczy ma swoje mocne strony i pewne wady. Pomyśl o tym wszystkim podczas dokonywania zakupu, aby określić, który odkurzacz jest dla Ciebie najlepszy. Po zakupie, warto się zainteresować tym, jakich błędów unikać podczas odkurzania. Sprawdź je poniżej.

Odkurzacz kupiony i co teraz?

Odkurzanie dywanów jest bez wątpienia najczęściej powtarzającym się zadaniem domowym, którym musisz się zająć co tydzień. Twoje dywany gromadzą dużo kurzu i innych zanieczyszczeń, zwłaszcza gdy są umieszczane w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Przerażająca rzeczywistość jest taka, że ​​dywan może utrzymać swój ciężar w kurzu, czemu można zapobiec tylko poprzez odkurzanie. Zobacz również odkurzacze bezprzewodowe na prezent.

Nic więc dziwnego, że wielu ekspertów uważa czyszczenie dywanów za kluczowe dla trwałości Twoich dywanów. Niestety, wielu ludzi wydaje się sądzić, że jest to dość trywialny obowiązek, który nie wymaga szczególnej uwagi i troski. Jak się okazuje, prawidłowe odkurzanie jest nieco bardziej skomplikowane.

Należy unikać pewnych błędów, które są zbyt częste:

 • Odkurzanie tylko w jednym kierunku – odkurzanie dywanów nie przypomina koszenia trawnika. W związku z tym nigdy nie wolno odkurzać tylko w jeden liniowy sposób.
 • Pośpiech w pracy – kolejnym częstym błędem popełnianym przez ludzi podczas odkurzania jest pośpiech w wykonywaniu zadania.
 • Odkurzanie bez przystawek — przystawki to nie tylko akcesoria, w które wyposażony jest Twój odkurzacz. Są bardzo przydatne w czyszczeniu różnych obszarów i przedmiotów.
 • Sprzątanie, gdy jest brudno – dobrze wykształceni ludzie wiedzą, że sprzątanie domu powinno odbywać się przez cały czas, a nie tylko reaktywnie. Kurz gromadzi się na dywanach przez cały czas, czy ci się to podoba, czy nie.
 • Utrzymywanie pełnego pojemnika/worka – odkurzacz działa dobrze tylko wtedy, gdy jego worek lub cylinder jest do połowy napełniony. Musisz regularnie opróżniać kosz lub wymieniać worek, aby zapewnić odpowiednie odkurzanie miejsca.
 • Pozostawienie bałaganu – żadna sesja odkurzania nigdy nie zakończy się sukcesem, gdy wokół jest zbyt dużo bałaganu. Potrzebujesz przestrzeni do prawidłowej nawigacji i z tego powodu powinieneś posprzątać.