Jak najprościej objaśnić pojęcie ziołolecznictwa? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami oraz tak jest też rzeczywistości. Zioła w medycynie odgrywają rozległą rolę z powodu ich wielorakich funkcji oraz właściwości. Gdzie można odkryć dobre zioła? Można je odszukać wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży nadmorskich. Czy istnieją gatunki ziół, jakie są niezwykle do siebie pokrewne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wręcz przeciwnie?

Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje dużo typów i w szeregu przypadków co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie podobne. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie oraz miarodajne pomniejsze sprzeczności w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, jednak posiadającego te same właściwości lecznicze wolno podać rumianek alpejski oraz rumianek patagoński. Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia czy dzika róża, lecz w regionalnej tradycji lekarskiej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym elementem w domowej medycynie – przetestuj również inne przykłady, jak zioła na odporność.

Nieraz zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach bądź też nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Następne skojarzenie związane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna opcjonalna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze marynaty w daniach dla osób chorych lub wyciągi z ziół w postaci olejków służących na ogół jako podgrzewacze dla ciała. Kojarzy się to także ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu należytego zioła, żeby potem przyrządzić z nich jakieś leki na czarną godzinę.

Zioła w medycynie wzięły własny początek najprawdopodobniej czy też jeszcze w starożytnej Mezopotamii albo w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się przypuszczalna ta druga wersja, iż względu na różnorodność zastosowań Chińczyków oraz pomysłowość i zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dyscypliną, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.