Na rynku motoryzacyjnym poza innowacyjnymi częściami zamiennymi do wehikułów możemy znaleźć nadzwyczaj mnóstwo tak zwanych wymienników. Nie jest to nic innego jak podzespoły do wozów, wyprodukowane nie przez producenta, który wytwarza jedynie oryginalne części do danego modelu wehikułu. Takie oczywiście części produkowane przez wielu rozmaitych wytwórców są generalnie dużo tańsze od oryginałów, natomiast muszą spełniać te same funkcje.

Powinny, chociaż nie zawsze wybór tańszego odpowiednika jest w najwyższym stopniu szczęśliwym rozwiązaniem problemu – wielu kierowców nie ufa zamiennikom. Choć należy przyznać, że wiele zależy od solidności oraz uczciwości danego producenta – zdarza się bo, że takie tańsze wymienniki nie są wcale gorsze od oryginalnych części. Na pewno decydując się na zamiennik, należy porównać funkcje danego akcesorium i jego parametry oraz gabaryty – jeżeli w tej kwestii nie mamy starczającej wiedzy, trzeba posiłkować się zdaniem wyrażonym przez sprzedawcę czy też również zaufanego mechanika samochodowego.

Na pewno nie należy przenigdy jednakże oszczędzać na bezpieczeństwie jazdy.Bardzo często możemy napotkać w warsztatach samochodowych, jak także w komisach samochodowych czy sklepach części do pojazdów, które nie są innowacyjne, oryginalne, lecz pozostały zregenerowane. Czy możemy posiadać zaufanie do tego rodzaju Diesel-Partner, które na domiar tego nęcą niższą ceną – obniżka ta sięga na ogół do 40 procent. Wielu kierowców z nieufnością spogląda na tego typu części, uważając, że są to detale zużyte i wyłącznie lekko przygotowane do ich ponownego zamontowania w pojeździe.

Aczkolwiek prawda jest zupełnie inna – regeneracja bo części polega na całkowitej wymianie zużytych elementów na pionierskie, nieraz zostaje tylko stara obudowa. Mamy wobec tego część, spełniającą wszystkie określone wymogi, nie dostajemy tylko oryginalnego opakowania fabrycznego. W kolosalnej mierze regeneracją części samochodowych zajmują się sami producenci takich szczegółów, w owym czasie mamy gwarancje jakości takich części oraz naturalnie gwarancję ich sprawnego działania przez określony czas również na piśmie. W przypadku zakupu części regenerowanych w prywatnych warsztatach rzemieślniczych należy przyglądać się renomie, jaką cieszą się dane przedsiębiorstwa i ich wyroby na rynku motoryzacyjnym w kraju.