Przeminęły okresy zamków budowanych na samotnej skale, wijących się podjazdów, zwodzonych mostów, niedostępnych twierdz. Dzisiaj mamy inne twierdze, nie mniej okazałe, nie mniej prestiżowe, ale bardziej nowoczesne – to apartamentowce. O ile twierdze były bliskoznacznikiem czegoś wymagającego podboju i zdobycia, w szeregu przypadków zdobycia okupionego śmiertelną ofiarą, o tyle apartamenty są bardziej dostępne i nie wymagają ofiar z ludzi, są bardziej humanitarne.

Niemniej jednak ich dostępność nie jest bez cenny: nieprzeciętność była zawsze w cenie, a już na pewno nieprzeciętność na rynku działki, a tak jest z apartamentami: wyróżnia je dbałość o każdy architektoniczny detal, wizualnie są następcami bardzo dobrych europejskich tradycji architektonicznych. Apartamenty to znacznie więcej aniżeli dom, niż osiedle mieszkaniowe, aniżeli blok – apartamenty mają indywidualność, prywatny rozpoznawalny charakter za kształt jakiego ponoszą odpowiedzialność optymalne biura architektoniczne i w największym stopniu rozpoznawalni projektanci.

Nazwisko architekta wystarczy jedynie za kompletną reklamę apartamentowca. Pewne pojęcia nigdy nie wyjdą z użycia – to nie sprawa mody, a prezentowanych przez nie zjawisk: jesteśmy odpowiednio osłuchani z prestiżem czy luksusem, oraz potrafimy niezawodnie wskazać, do czego się odnoszą. Jeśli WillaAnna.PL – apartamenty szklarska poręba skojarzymy z prestiżem i luksusem to skojarzymy trafnie: zaprojektowane nie jedynie po to, żeby w nich zamieszkać, lecz też po to, by się miały wyróżniać wizualnie. Mieszkania lubią uwodzić i robią to skutecznie, uwodzą nawet tych, jacy na ich zakup czy też wynajem nie są w stanie sobie pozwolić.

Każdy pasjonat nowoczesnej architektury nie przejdzie obojętnie obok apartamentowca, który designem przyćmiewa inne budowle architektoniczne w swoim otoczeniu. Tak jak apartamenty to specyficzne bryły i mieszkania, tak także specyficznych ściągają mieszkańców, oraz niekoniecznie muszą być oni miłośnikami lub ewentualnie znawcami należytej architektury. Apartamenty przeznaczone są dla ludzi dostatnich, głównie pochodzących ze świata interesu, lecz nie jedynie, a w następstwie tego dla ludzi o wysokim społecznym statusie oraz sławetnych zawodach. Apartament akcentuje oraz wzmacnia równocześnie już zdobyty status oraz prestiż jego domownika.