Współczesnemu rolnictwu stawia się niesamowicie duże wymagania. Potrzebuje się od niego aby było znacznie bardziej elastyczne i potrafiło się dopasować do potrzeb współczesnych klientów. Niezwykle modne stały się w ostatnich czasach gospodarstwa ekologiczne. Fabrykują one żywność wysokiej klasy, która jest uważana za niesamowicie zdrową. Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa jest pracą bardzo ciężką. Rolnicy muszą być bowiem otwarci na śmiałe rozwiązania. Główną drogą do stworzenia ekologicznego gospodarstwa jest z pewnością wykluczenie nawozów chemicznych, a wprowadzanie tych naturalnych. Takie nawożenie ma prawo początkowo nie przynosić pożądanych rezultatów.

Z czasem niemniej jednak gleba przyzwyczai się do takie nawożenie i zacznie je tolerować – growbox. Prowadzenie takiego naturalnego gospodarstwa może okazać się pomysłem ogromnie popłatnym. W Polsce dalej brakuje takich miejsc. Jest ich niedużo a popyt na żywność produkowaną w taki sposób bez ustanku rośnie. To naturalnie dzięki temu rolnicy są w stanie sobie sami ustalać ceny swoich towarów według własnego uznania. W dawnych czasach rolnictwo było zajęciem, które w głównej mierze dawało ludziom pożywienia oraz zatrudnienia. Dzisiaj rola rolnictwa nie jest już tak ogromna jak miało to miejsce dawniej. Dzisiejsze rolnictwo uległo znacznej modernizacji. Wprowadzono machiny, które ułatwiają pracę rolnikom.

Pomimo to niezwykle trudno jest utrzymać się dzisiaj z pracy na roli. Dzisiaj nie wystarcza już być tylko rolnikiem, wypada być rolnikiem przedsiębiorczym. To co dziś jest najbardziej rentowne to gospodarstwa agroturystyczne oraz ekologiczna uprawa roli. Dzisiejsze rolnictwo pożąda właśnie takich miejsc. Rolnicy, jacy chcieliby się w tym uczynić mogą pozyskać fundusze unijne na ten cel. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego może być świetnym pomysłem, jeśli mieszkamy w okolicy o niepospolitych walorach krajobrazowych. Z kolei na żywność ekologiczną jest popyt niemalże wszędzie. Społeczeństwo albowiem pragnie być zdrowe i w prawidłowy sposób się odżywiać. To właśnie dzięki takim rozwiązaniom możemy nawet w tej dziedzinie się rozwijać.