O znaczącym przesłaniu fotografii w dzisiejszej kulturze oraz sztuce nie trzeba nikogo przekonywać. Fotografie są wszechobecne w prasie, reklamie i Internecie. W mediach i marketingu pełnią poniekąd rolę użytkową, innymi słowy komercyjną. Oznacza to, że liczy się nie tyle ich estetyka, co jasny przekaz wiadomości. Ewidentnie ładny obrazek wyprzedaje się lepiej, właśnie dlatego firmy troszczą się o atrakcyjność przedstawianych materiałów. Trudno jednak oznajmić, że taka fotografia stanowi jakiś przejaw sztuki. Może jedynie w niedużym stopniu…

Natomiast prawdziwe dzieła malowane światłem muszą spełnić parę kryteriów. W szczególe znaczący jest pomysł, zwany przez artystów konceptem. Fotografia ma sobą przedstawiać coś więcej, aniżeli tylko miejsce, osoby bądź zdarzenie. Ma wzbudzić w odbiorcy silne emocje! Powinna zachwycać, śmieszyć, a niekiedy przerażać. Artysta pragnie zmusić nas do myślenia i refleksji. Daje nam możliwość dowolnej interpretacji pokazanego obrazu. Tematyka jest dowolna – sprawdź akcesoria do fotografii dziecięcej. Nawet zdjęcie starego obiektu może poruszyć.

Fotografia artystyczna w wielu przypadkach jest określana mianem fotografiki. Mimo to termin ten jest już mocno przestarzały. Na domiar tego funkcjonuje jedynie w polskim środowisku twórczym. Życie składa się z krótkich, ulotnych chwil. Błysk szczęścia, zachwytu, a niekiedy smutku… Człowiek od zawsze starał się upamiętnić istotne dla niego momenty. I to najodpowiedniej za pośrednictwem obrazów.

Nawet umiejętnie dobrane słowa nie oddadzą uroku zachodu słońca, lub uśmiechu dziecka. Przez długi czas metodą portretowania życia był rysunek i malarstwo. Aż do dziewiętnastego wieku, kiedy pojawiła się pierwsza, bardzo niewyraźna fotografia. Metalowa płytka z obrazkiem, który wiernie papugował rzeczywistość, okazała się przełomem. Dała początek dziedzinie, którą trudno jednoznacznie opisać. Dla pewnej grupy odbiorców zdjęcia pełnią rolę użytkową. Fotografia ma stanowić dowód dla jakiegoś miejsca czy też wydarzenia. W takiej formie jest niezwykle pomocna w pracy policji, dziennikarzy lub architektów. Jednak większość osób widzi w zdjęciach znacznie więcej.