Duża grupa rodziców jest czynnych zawodowo. W wypadku, kiedy posiadają stałą, przyzwoicie płatną pracę oraz małe dziecko, lub ewentualnie dzieci, w takiej sytuacji nie mogą stracić własnego bazowego źródła utrzymania. W takich przypadkach zawsze będą się starać o to, aby ich maleństwo pozostało przyjęte do żłobka, gdzie przyjęcie dziecka odbywa się na podobnych zasadach, jak do przedszkola. W żłobkach niemniej jednak przyjmuje się dzieci kilkumiesięczne, które żądają ciągle praktycznie nieustannej opieki osób dorosłych. Mają zawsze zastrzeżoną opiekę osób pracujących w tego rodzaju instytucjach. Posiadają oni również właściwe przygotowanie pedagogiczne, a także powinny posiadać należyte nastawienie, zdolności wychowawcze, jak i niezbędne w takich wypadkach doświadczenie. Do przedszkoli są zwykle akceptowane dzieci około trzyletnie i starsze, do szóstego roku życia. W przedszkolu rozpoczynają również już program szkolny.

Mogą się nie tylko bawić, jednakowoż są też uczone między innymi czytania, liczenia, tego, żeby być do pewnego stopnia samodzielnymi – oto RozanyOgrodek.PL – przedszkole prywatne warszawa mokotów. Ostatnio kolosalny nacisk kładzie się na to, aby uczyć dzieci w przedszkolach zachowania w wypadkach zagrożenia życia, numerów alarmowych, jak się zachowywać w należytych sytuacjach. Popularne jest też rozpoczynanie wcześnie nauki języków obcych. Po okresie najpierw żłobka, a potem przedszkola następuje tzw. zerówka, gdzie dzieci już mniej się bawią, a więcej czasu jest zajmowane na naukę bazowych rzeczy takich jak czytanie, czy liczenie, nazewnictwo przedmiotów, nazwy barw, nauka numerów alarmowych, jak oraz uczenie samodzielności do pewnego stopnia, a również radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

Aktualnie został wprowadzony ustawowy obowiązek posyłania dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej, jaki będzie oficjalnie obowiązywał wszelkie dzieci już od 2014 roku. Jak w każdej tego rodzaju sprawie, tak i tutaj znajdują się zarówno zwolennicy tak przedwczesnego posyłania dzieci do szkoły, jak oraz przeciwnicy. Sprawa jest wybitnie dyskusyjna. W 2013 roku to, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku sześciu lat, jest całkowicie dobrowolną decyzją rodziców. Niektórzy się na to zdecydowali, niemniej jednak inni twierdzą, że jest to nadmiernie wczesny wiek.