Prowadzenie wielkiego biznesu potrzebuje odpowiedniego nakładu w postaci pracy wykonanej przez pracowników. Tym porządniej ma się więc firma, im odpowiedniej z obowiązkami radzą sobie pracownicy.

Skutkiem tego również dziś przeciętne rekrutacja na przeciętne nawet stanowisko w firmie jest bardzo złożona i opiera się w głównej mierze na dogłębnej analizie umiejętności kandydata. Niezmiernie ważne w dzisiejszych okresach jest wyższe wykształcenie, bowiem ono nawet bez względu na kierunek uwidocznia, że dany człowiek radzi sobie bez większego kłopotu ze stresem, presją czasu, zdobywaniem wiadomości i ich przerabianiem do własnych korzyści.

Wszystko to sprawia, że niejedna firma oddaje rekrutację w ręce podwykonawcy, jaki ma doświadczenie w analizowaniu kandydatów nie tylko pod kątem ich CV, jednak także zachowania w trakcie rozmowy. Nieraz aranżowane są celowo nieprzydatne dla kandydata sytuacje, by sprawić jego zachowanie w niecodziennych zdarzeniach. Jest dużo psychologicznych form analizowania użyteczności człowieka do danego zawodu. Długie lata funkcjonowania na rynkach przekonały współczesnych właścicieli oraz kierowników, że ciągłe opieranie się na produkcji i usługach nie przynosi oczekiwanych rezultatów w dłuższej perspektywie. Dla strategicznego oddziaływania wyjątkowo ważne jest stworzenie zaplecza w postaci odpowiednio przygotowanej kadry. Nie ma wątpliwości, że obszerne jednostki gospodarcze nawet na najmniejszych stanowiskach stawiają wyjątkowo wysokie wymagania odnośnie edukacji czy doświadczenia w branży. Mało która korporacja oddaje istotne miejsca pracy w ręce ludzi, którzy nie są absolutnie perfekcyjnie stworzeni do praktycznych zadań.

By w takim razie uniknąć błędów oraz kiepskich wyborów, współczesna firma rekrutacyjna Kraków odbywa się na bazie niesłychanie rygorystycznych wymagań. Gdyby nie firmy zewnętrzne specjalizujące się w doradztwie personalnym czy tzw. head huntingu, niejedna korporacja musiałaby samodzielnie wybierać kandydatów na kolejne miejsca pracy. A to niestety zwiększa prawdopodobieństwo wybrania kogoś po znajomości, czy bez stosownie dogłębnej analizy.