Dieta wegetariańska i jej poszczególne odmiany z całą pewnością wraz z każdym rokiem stają się coraz bardziej legendarne i zyskują wciąż nowych sympatyków, którzy przekonują się do nich z przeróżnych, co najmniej dwóch przyczyn. Pierwsza z nich to względy zdrowotne – mięso, szczególnie w ogromnych ilościach nie służy bowiem najpoprawniej naszemu zdrowiu i szczególnie jednostkom zmagającym się z chorobami układu krążenia najczęściej jest odradzane.

Druga zaś to względy etyczne – osoby, które naturalnie z tego powodu przestały jeść mięso argumentują, że zwierzęta, jako żywe istoty mają takie samo prawo do życia jak człowiek i właśnie dlatego także jedzenie pochodzącego z nich mięsa nie jest przez takich ludzi uznawane za porządne. Wegetarianie zastępują mięso na dużo sposobów, jednakże zdecydowanie najpopularniejszym wśród nich jest zjadanie większych aniżeli zazwyczaj ilości roślin strączkowych, takich jak fasola, bób, groch czy na ogół z nimi kojarzona soja, z której produkuje się przeróżne artykuły, takie jak kotlety lub parówki.

Wypróbuj przyczepa gastronomiczna oraz przekonaj się, że warto! Wydawać by się zdołało, iż nasza dieta nie może się wprost obyć bez mięsa, jakie wedle wielu osób jest fundamentalnym i najistotniejszym elementem naszego jadłospisu. Okazuje się jednakże, iż bez mięsa wolno żyć i, co najważniejsze świetnie sobie bez niego radzić, czego imponującym przykładem mogą być szerokie rzesze ludzi, jacy z rozmaitych przyczyn przeszli na dietę wegetariańską. Co ważny oraz o czym bez żadnego ale należy nie zapominać, wegetarianizm nie polega tylko na wykluczeniu z jadłospisu mięsa – trzeba je przecież czymś zastąpić.

W następstwie tego również wegetarianie zwłaszcza często spożywają warzywa strączkowe, bogate w żelazo i przez to zapobiegające powstawaniu anemii czy innych schorzeń. Co poniektóre osoby w niejedzeniu mięsa posuwają się jeszcze dalej i ze swojej diety wykluczają wszystkie towary pochodzenia zwierzęcego, jak nabiał czy miód. Taka dieta nazywana jest weganizmem oraz nie ogranicza się ona wyłącznie do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych – kojarzy się jeszcze z nieużywaniem artykułów skórzanych, jak buty lub paski.