Samo rozgrywanie w szachy dla co niektórych z nas okazuje się dość zawikłane. Czasami taka trudność to jedynie pozory, to wyobrażenie osób, które przenigdy w szachy nie grały. Obserwując zawodników grających wielokrotnie w tą grę dostrzegamy ich wysoki poziom gry. Sami chcielibyśmy tak grać. Zaczynamy w takim razie uczyć się, czytać reguły, opanowywać umiejętności.

Potrzebujemy czasu na to, aby przekonać się do tej gry, aby opanować zasady. Jest to niesłychanie ważne. Nikt jakkolwiek nie nauczy się grać w jedną chwilę – tym bardziej, iż szachy nie są zwykłą, prostą, przeciętną grą planszową. By w nie zagrać należy coś umieć, trzeba posiadać konkretne umiejętności. Warto w takim razie poczytać o zasadach gry, warto poprosić znajomego, jaki umie grać w szachy, by objaśnił nam zasady, aby pouczył nas. Chcemy się nauczyć grać, nieraz tylko brakuje nam należytej motywacji i przewodnika po tejże w żadnym wypadku nie bezproblemowej grze.

Gra sama w sobie jest nadzwyczaj interesująca. Na planszy zawsze coś się dzieje. Niestety jest również dużo osób, jakie sugerują szachy za grę nudną. Aby zagrać w szachy trzeba najpierw poznać zasady gry – sprawdź Gry w szachy. Jak najbardziej doświadczenie oraz większe umiejętności dostaniemy z czasem, gdy wyłącznie zaczniemy grać częściej, być może z postacią umiejącą więcej aniżeli my, grającą częściej.

Powinniśmy wiedzieć, że w szachach występują figury. Jest ich dużo. Każda z nich spełnia wyznaczoną funkcję. Musimy nauczyć się poruszać poszczególnymi figurami – każda z nich bo rusza się w inny sposób i doskonale to wiemy. A nauczenie się tego, jak pojedyncze figury poruszają się po szachownicy to podstawa gry. W szachach wyróżnić możemy takie figury jak: hetman, wieża, skoczek, pionki, królowa, król, gońce.

Co poniektóre figury są niesłychanie ważne, inne spełniają mniej ważne funkcje. Zadaniem gracza jest zbicie wszystkich figur własnego przeciwnika. Partia szachów w pewnych sytuacjach trwa długo, nawet wiele godzin. Wszystko naturalnie zależy od umiejętności graczy, od prędkości grania, zastanawianie się nad grą. Jedni w rzeczywistości niezmiernie angażują się w grę, inni grają błyskawicznie nie zawsze zastanawiając się nad następnym ruchem.