Aktualny wygląd zakłady sportowe nabyły dopiero od niedawna. Wszelkiego typu placówki bukmacherskie mają zatem niedługą historię. Acz jednak różnorodne rodzaje wygranych obstawiane były od zalążków istnienia człowieka. Nie były to zagmatwane procedury bukmacherskie, jakie są obecnie, nie dotyczyły także podobnych dyscyplin sportowych, jakkolwiek i te pierwotne działania można opisać mianem rodzaje bukmacherskie Legalni bukmacherzy. W kategorii hazardu starożytnego odszukamy takie zabawy, jak: kości, czy wszystkiego typu konkursy, w których nagrodą byli niewolnicy. Takie zabiegi stosowane były niemal codzienne. Kolejny niewolnik stanowił niezwykłą wartość.

Za kolebkę zakładów bukmacherskich formułuje się Starożytną Grecję, z uwagi na jej zamiłowanie sportowe i organizację igrzysk sportowych. Warto jednak zaznaczyć, że to rzymianie o wiele częściej korzystali z owych form rozrywki oraz stanowiła ona, dla nich, jeden z podstawowych aspektów życia człowieka. Zakłady bukmacherskie wobec tego stanowią historię równą historii rozkwitu człowieka oraz życia ludzkiego. W miarę postępu cywilizacyjnego zmieniały się również formy organizacyjne zakładów, jednakże założenia pozostawały bez zmian. Europejskie przedsięwzięcia hazardowe cechowały się wielką różnorodnością. Wszystko zależało albowiem od kraju, w jakim dokonywano wskazanego zakładu. Pojedyncze regiony różniły się bowiem zarówno ulubionymi oraz społecznie popieranymi zapatrywaniami w zakresie dyscyplin sportowych, jak oraz same nagrody wykazywały znaczą odmienność. Nie grano bowiem o stereotypowe pieniądze. Wszystkie typy połączone były z możliwości wygrania rozmaitych dóbr rzeczowych.

Tworzyły one, często, o dużo większą wartość od samych środków finansowych. Tak naturalnie włoskie zabawy bukmacherskie umożliwiały zdobycie tzw. bocce, a hazard niemiecki opierał się na formach skittles. To tylko przykłady różnorodnych układów bukmacherskich. W zależności od kraju, wszelkiego typu nagrody za wygrane, formułowane były indywidualnie. Pierwsze rodzaje bukmacherskie skierowane były do wyższej sfery szlacheckiej. Dopiero połowa XX wieku spowodowała rozwój współczesnej piłki nożnej, a tym samym możliwość przedsięwzięć hazardowych w bieżącym wyglądzie.