Nasze najlepsze wskazówki pokazują, jak sprawić, by odkurzanie podłóg, dywanów i mebli było łatwiejsze i bardziej efektywne.

Odkurzanie domu jest koniecznością, ale są sposoby, aby uczynić to zajęcie mniej uciążliwym. Nasze najważniejsze wskazówki pomogą Ci zaoszczędzić czas, wydłużyć czas pracy odkurzacza i sprawić, że Twój dom będzie czystszy.

Zebraliśmy tu porady dotyczące sprzątania wszystkich zakamarków domu, od dywanów i paneli podłogowych po meble i schody. Wyjaśniamy również, jak poruszać się wśród niezliczonych przystawek i akcesoriów do odkurzaczy, abyś mógł mieć pewność, że w pełni wykorzystujesz możliwości swojego odkurzacza. Niezależnie od tego, czy masz odkurzacz bezprzewodowy, przewodowy czy robota, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ułatwić sobie sprzątanie domu. Aby skutecznie odkurzać dom, potrzebny jest odpowiedni odkurzacz. Zobacz tutaj.

Jak odkurzać twarde podłogi?

W zależności od gospodarstwa domowego, twarde podłogi, takie jak panele podłogowe i laminaty, powinny być odkurzane mniej więcej raz w tygodniu. Poniżej znajdziesz nasz przewodnik krok po kroku.

 1. Usuń małe przedmioty

Choć kuszące jest używanie odkurzacza do sprzątania wszystkich kuchennych rozlanych płynów, nie powinno się go używać do sprzątania rzeczy większych niż soczewica lub ziarno ryżu. Większe zanieczyszczenia mogą utknąć w odkurzaczu, powodując pogorszenie siły ssania lub całkowite jej zmniejszenie, a nawet przebić się przez jego wnętrze. Dlatego, jeśli mieszkasz z niejadkami, najlepiej najpierw wyczyść kuchnię szufelką i szczotką. W innych pomieszczeniach prawdopodobnie wystarczy szybkie przejrzenie podłogi w poszukiwaniu małych przedmiotów.

 1. Dostosuj odkurzacz do twardych podłóg

Przed odkurzaniem twardych podłóg, dostosuj odkurzacz do danej powierzchni. Użycie niewłaściwych ustawień może spowodować, że odkurzacz będzie mniej skuteczny.

Dokładne ustawienia można znaleźć w instrukcji obsługi odkurzacza, ale to jest ogólna rada:

 • Odkurzacze bezprzewodowe: Jeśli Twój odkurzacz jest wyposażony w specjalne narzędzie do twardych podłóg, użyj go. Jeśli nie, opuść szczotki na głowicy podłogowej, aby ułatwić odkurzaczowi przesuwanie się po podłodze.
 • Przewodowe odkurzacze kanistrowe: Jeśli to możliwe, opuść szczotki, naciskając przełącznik na głowicy podłogowej.
 • Przewodowe odkurzacze pionowe: Wyłącz obrotową szczotkę (jeśli jest), a następnie, jeśli to możliwe, opuść głowicę podłogową. Niektóre modele mają zalecane ustawienia mocy dla twardych podłóg.
 1. Odkurzaj to samo miejsce więcej niż raz

Bez względu na to, czy odkurzasz długimi ruchami, czy krótkimi tam i z powrotem, zawsze warto zrobić to samo miejsce kilka razy; nawet nasze najwyżej oceniane odkurzacze nie zbiorą wszystkich drobinek kurzu za pierwszym razem.

Kurz i zanieczyszczenia mają tendencję do zbierania się na krawędziach twardych podłóg, więc upewnij się, że sprzątasz aż do ściany. Jeśli głowica podłogowa nie może zbliżyć się do krawędzi, załóż szczelinówkę na końcówkę węża odkurzacza (lub użyj samej końcówki węża) i odkurz wzdłuż szczeliny. Po odkurzeniu całego pokoju możesz zdecydować, czy wymaga on powtórnego odkurzania.

 1. Mop (opcjonalnie)

Najlepszym momentem na mopowanie jest czas zaraz po odkurzeniu. Na podłogach nie powinno być żadnego kurzu, więc jest mniej prawdopodobne, że zostawisz brudne smugi. Niektóre odkurzacze są wyposażone w przystawki do mopa. Jednak nie wszystkie modele typu „dwa w jednym” dobrze spełniają swoje zadanie, co pokazują nasze recenzje odkurzaczy bezprzewodowych.

Jak odkurzać dywan?

Kurz i brud mogą się naprawdę zakorzenić w dywanach, dlatego należy dążyć do odkurzania ich co najmniej dwa razy w tygodniu. Podobnie jak w przypadku podłóg twardych, zalecamy:

 • usuwanie małych przedmiotów przed odkurzaniem,
 • regulację głowicy podłogowej
 • ustawienie odkurzania tego samego miejsca więcej niż raz.
 1. Zacznij od dywanów

Dywany mogą być prawdziwymi łapaczami kurzu, więc najlepiej najpierw je uporządkować. Jeśli pogoda nie jest zbyt zła, wytrzep dywany na zewnątrz. Możesz nawet powiesić je na sznurze na pranie i użyć trzonka miotły, aby w nie uderzyć. Następnie odwróć je i odkurz spodnią stronę dywaników – pomaga to rozluźnić brud na wierzchniej stronie. Następnie odwróć je i odkurz górną część. W zależności od tego, jak delikatne są Twoje dywaniki, może być konieczne użycie dyszy do tapicerki lub dużego wałka do kłaczków, aby chronić tkaninę. Gdy będą już wolne od kurzu, zwiń je, odkurzając resztę pokoju.

 1. Dostosuj odkurzacz do dywanów

Użycie niewłaściwych ustawień może spowodować, że odkurzacz będzie nieskuteczny. Dokładne ustawienia można znaleźć w instrukcji obsługi odkurzacza, ale to jest ogólna rada:

 • Odkurzacze bezprzewodowe: Jeśli Twój odkurzacz ma specjalną głowicę podłogową do dywanów, użyj jej. Jeśli nie, podnieś szczotki na głowicy podłogowej. Jeśli masz dywany z długim włosiem lub delikatne, lepiej będzie użyć odkurzacza z silnikiem.
 • Przewodowe odkurzacze kanistrowe: Jeśli to możliwe, podnieś szczotki, naciskając przełącznik na głowicy podłogowej.
 • Przewodowe odkurzacze pionowe: Podnieś głowicę podłogową i jeśli odkurzasz dywany z krótkim włosiem, włącz obrotową szczotkę. Niektóre modele mają optymalne ustawienia do odkurzania dywanów.
 1. Zwracaj uwagę na miejsca o dużym natężeniu ruchu

Najbardziej ruchliwe miejsca w Twoim domu są prawdopodobnie najbardziej zabrudzone, nawet jeśli stosujesz ścisłą politykę nienoszenia butów. Za każdym razem, gdy stąpasz po dywanie, kurz i brud wnikają głębiej. Oznacza to, że miejsca o dużym natężeniu ruchu, takie jak dywan w salonie lub dolny stopień schodów, wymagają więcej uwagi niż miejsca o małym natężeniu ruchu, takie jak zapasowa sypialnia. Niektóre bezprzewodowe odkurzacze z najwyższej półki są wyposażone w czujniki kurzu, które automatycznie zwiększają siłę ssania, gdy przechodzą przez punkt zapalny, ale skuteczne jest również wykonanie kilku przejść przez najbardziej zadeptane miejsca.