Dla znacznej większości osób, które nigdy nie korzystały z zakładów bukmacherskich, a chciałyby rozpocząć przygodę z typowaniem wiele pojęć bezpośrednio z tym połączonych jest całkowicie obcych. W jaki sposób na przykład tak oznaczane analizy bukmacherskie. Zastanawiamy się czym są oraz co musimy z nimi zrobić, czemu mają służyć lub też gdzie jesteśmy w stanie je odkryć. Otóż, jesteśmy w stanie je nazwać miarodajnym typem badań rynkowych, są to swojego rodzaju opisy spotkań na jakie możemy postawić nasze pieniądze oraz wytypować zwycięzcę. Fachowcy analizują, która drużyna ma większe szanse na podstawie statystyk, między innymi na przykład statystyki ilości wygranych lub przegranych spotkań w sezonie bądź tych rozegranych między tymi zespołami.

Potem dzięki temu powstają typy bukmacherskie – Legalni bukmacherzy. Sprecyzowany zostaje kurs, czyli stosunek ilości pieniędzy, które możemy pozyskać jeżeli nasze prognozy się sprawdzą do kwoty, którą włożyliśmy. Minimalny kurs mają zawsze tak zwane miarodajne zwycięstwa. Jednak jeżeli na przykład wytypujemy, że wygra przeciwnik i tak faktycznie się stanie stawka będzie na pewno kilkukrotnie większa. Choć w najwyższym stopniu popularną odmianą zakładów bukmacherskich są te traktujące wyników meczy piłkarskich lub innych dyscyplin sportu jak na przykład wyścigi konne bądź jazda figurowa nie są to jedyne dyscypliny w których jesteśmy w stanie typować.

Wielokrotnie też przy rozmaitego typu istotnych wydarzeniach, gdzie liczy się wynik rodzaje bukmacherskie mogą dotyczyć na przykład doborów prezydenckich czy wygranej w telewizyjnym programie. Stosunkowo niedawno niezwykle atrakcyjne było stawianie różnej wielkości kwot na to kto zostanie zdobywcą tak zwanej Kryształowej Kuli w programie Taniec z Gwiazdami. Dziś nasze typy mogą dotyczyć absolutnie wszystkiego. Jeżeli chodzi o sport jesteśmy w stanie prognozować, że na przykład bramkarz strzeli bramkę bądź też czy konkretny zawodnik zdobędzie medal na Olimpiadzie, a również czy trener zdecyduje się na grę piłkarza rezerwowego. Finanse możemy także postawić na to kto zostanie najnowszą Miss Polski czy też z którego kraju będzie pochodziła najpiękniejsza kobieta świata, a w skrajnych wypadkach nawet kto zaprojektuje sukienkę ślubną przyszłej księżnej.