Można ich nazwać po prostu lekarzami. Ale większość lekarzy ma dodatkowe doświadczenie w tym czy innym rodzaju medycyny. W rzeczywistości istnieje kilkaset specjalności medycznych i podspecjalizacji. Oto najczęstsze typy lekarzy, z którymi prawdopodobnie będziesz się spotykać. Alergolodzy/Immunolodzy. Leczą zaburzenia układu odpornościowego, takie jak astma, egzema, alergie pokarmowe, alergie na użądlenia owadów i niektóre choroby autoimmunologiczne.

  • Anestezjolodzy – to lekarze, którzy ci podają leki uśmierzające ból lub poddające się zabiegom chirurgicznym, porodowi lub innym zabiegom. Monitorują twoje parametry życiowe, gdy jesteś pod narkozą.
  • Kardiolodzy – są ekspertami od serca i naczyń krwionośnych. Możesz je zobaczyć z powodu niewydolności serca, zawału serca, wysokiego ciśnienia krwi lub nieregularnego bicia serca.
  • Chirurdzy okrężnicy i odbytnicy – zobaczysz tych lekarzy z problemami z twoim jelitem cienkim, okrężnicą i pośladkami. Mogą leczyć raka okrężnicy, hemoroidy i nieswoiste zapalenie jelit.
  • Specjaliści medycyny krytycznej – Opiekują się osobami ciężko chorymi lub rannymi, często kierując oddziałami intensywnej terapii w szpitalach. Możesz je zobaczyć, jeśli twoje serce lub inne narządy zawodzą lub jeśli miałeś wypadek. Dermatolodzy – jeśli masz problemy ze skórą, włosami, paznokciami? Czy masz pieprzyki, blizny, trądzik lub alergie skórne? Pomóc mogą dermatolodzy.
  • Endokrynolodzy – To eksperci od hormonów i metabolizmu. Mogą leczyć schorzenia takie jak cukrzyca, problemy z tarczycą, niepłodność oraz zaburzenia wapnia i kości. Specjaliści Medycyny Ratunkowej. Lekarze ci podejmują decyzje o życiu lub śmierci dla chorych i rannych, zwykle na izbie przyjęć. Ich zadaniem jest ratowanie życia i unikanie lub zmniejszanie szans na niepełnosprawność.

Lekarze Rodzinni

Opiekują się całą rodziną, w tym dziećmi, dorosłymi i osobami starszymi. Przeprowadzają rutynowe kontrole i badania przesiewowe, podają szczepionki przeciw grypie i szczepienia oraz kontrolują cukrzycę i inne bieżące schorzenia. Gastroenterolodzy Są specjalistami od narządów trawiennych, w tym żołądka, jelit, trzustki, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Możesz je zobaczyć na ból brzucha, wrzody, biegunkę, żółtaczkę lub nowotwory narządów trawiennych. Wykonują również kolonoskopię i inne testy na raka okrężnicy.

Specjaliści medycyny geriatrycznej

Ci lekarze opiekują się osobami starszymi. Mogą leczyć ludzi w ich domach, gabinetach lekarskich, domach opieki, ośrodkach opieki i szpitalach. Są to specjaliści od chorób krwi, śledziony i węzłów chłonnych, takich jak anemia sierpowata, anemia, hemofilia i białaczka. Specjaliści Hospicjum i Medycyny Paliatywnej. Pracują z ludźmi, którzy są bliscy śmierci. Są ekspertami w leczeniu bólu. Współpracują z zespołem innych lekarzy, aby utrzymać jakość życia.

Specjaliści ds. chorób zakaźnych. Diagnozują i leczą infekcje w dowolnej części ciała, takie jak gorączka, borelioza, zapalenie płuc, gruźlica oraz HIV i AIDS. Część z nich specjalizuje się w medycynie prewencyjnej lub medycynie podróży. Ci lekarze podstawowej opieki zdrowotnej leczą zarówno powszechne, jak i złożone choroby, zwykle tylko u dorosłych. Prawdopodobnie najpierw odwiedzisz ich lub swojego lekarza rodzinnego w przypadku jakiegokolwiek stanu.

Interniści często przechodzą zaawansowane szkolenie w wielu podspecjalizacjach, takich jak choroby serca, nowotwory, medycyna nastolatków lub leki nasenne. Dzięki dodatkowemu szkoleniu (tzw. stypendium) interniści mogą specjalizować się w kardiologii, gastroenterologii, endokrynologii, nefrologii, pulmonologii i innych podspecjalizacjach medycznych.

Genetycy Medyczni. Diagnozują i leczą choroby dziedziczne przekazywane dzieciom przez rodziców. Lekarze ci mogą również oferować poradnictwo genetyczne i badania przesiewowe. Nefrolodzy. Leczą choroby nerek, a także wysokie ciśnienie krwi oraz zaburzenia równowagi płynów i minerałów związane z chorobą nerek, neurolodzy. Są to specjaliści od układu nerwowego, który obejmuje mózg, rdzeń kręgowy i nerwy. Leczą udary, guzy mózgu i kręgosłupa, epilepsję, chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera.

Dodatkowe specjalizacje

Położnicy i Ginekolodzy. Lekarze ci, często nazywani położnikami/ginekologami, koncentrują się na zdrowiu kobiet, w tym na ciąży i porodzie. Robią wymazy cytologiczne, badania miednicy i kontrole ciążowe. Lekarze ginekolodzy/położnicy są szkoleni w obu obszarach. Ale niektóre z nich mogą koncentrować się na zdrowiu reprodukcyjnym kobiet (ginekolodzy), a inne specjalizują się w opiece nad kobietami w ciąży (położnicy).

Onkolodzy. Ci interniści są specjalistami od raka. Przeprowadzają chemioterapię i często współpracują z radioonkologami i chirurgami, aby opiekować się osobą z rakiem. Okuliści. Nazywasz ich lekarzami okulistycznymi. Mogą przepisać okulary lub soczewki kontaktowe oraz diagnozować i leczyć choroby, takie jak jaskra. W przeciwieństwie do optometrystów są lekarzami, którzy mogą leczyć każdy rodzaj choroby oczu, a także operować oczy. Zobacz tutaj.

Osteopaci. Lekarze medycyny osteopatycznej (DO) są w pełni licencjonowanymi lekarzami medycyny, podobnie jak lekarze medycyny. Ich trening kładzie nacisk na podejście „całe ciało”. Osteop. aths wykorzystują najnowszą technologię medyczną, ale także naturalną zdolność organizmu do samoleczenia. Otolaryngolodzy. Leczą choroby uszu, nosa, gardła, zatok, głowy, szyi i układu oddechowego. Mogą również wykonywać operacje rekonstrukcyjne i plastyczne na głowie i szyi. Patolodzy. Ci lekarze laboratoryjni identyfikują przyczyny chorób, badając tkanki ciała i płyny pod mikroskopem. Pediatrzy. Opiekują się dziećmi od urodzenia do wczesnej dorosłości. Niektórzy pediatrzy specjalizują się w dzieciach w wieku przedszkolnym i nastolatkach, wykorzystywaniu dzieci lub problemach rozwojowych dzieci.