Leki naturalne przygotowywane z ziół i roślin są od pradziejów, od początkowych prób człowieka, by polepszyć swoja sytuację. Ciekawostką będzie fakt, że zioła pozostały odnalezione wśród prywatnych rzeczy człowieka z lodu, ludzkiej mumii pierwotnej, odkrytej we włoskich alpach w 1991 roku. W Średniowieczu, wynaleziono tysiące artykułów botanicznych ze względu na ich efekty lecznicze. Dziś, zinteresowanie towarami naturalnymi i ich użycie wzrosło w ostatnich dekadach. Około 18 procent dojrzałych mieszkańców użyło towaru naturalnego nie witaminicznego oraz nie mineralnego. Ten typ medycyny naturalnej był najczęstszą formą u dzieci i dojrzałych.

Produktem najczęściej używanym był olej z ryb/omega 3, użyty przez nieomal 38 procent osób, które zadeklarowały użycie jakiegoś produktu naturalnego. Artykułem nieraz używanym u dzieci była jeżówka, u 38 procent i olej z ryb/omega 3 u 30 procent. Produkty naturalne cieszą się zatem kolosalną dość znaczącą famą, zarówno u dorosłych jak oraz u dzieci, a akceptowane są pod postacią suplementu diety. Staż medycyny umysłu oraz ciała koncentrują się na oddziałowywaniu pomiędzy mózgiem, umysłem, ciałem i zachowaniem, w celu użycia umysłu by wywrzeć wpływ na funkcje fizyczne i promowanie zdrowia – wypróbuj multivitaminico. Dużo praktyk medycyny naturalnej mieści to pojęcie pod przeróżnymi formami.

Techniki medytacji zawierają specyficzne pozycje, skupienie uwagi, lub ewentualnie otwarte podejście co do rozpraszania. Medytację używa się by pobudzić spokój i zrelaksować się, ulepszyć równowagę psychologiczną, odpowiedniej radzić sobie ze schorzeniami, promować zdrowy tryb życia, i ogólnie lepsze samopoczucie. Przeróżne typy jogi używa się w zamiarach zdrowotnych. Polegają na pozycjach ciała, technikach oddychania, medytacji i odprężenia. Ludzie wykorzystują jogę jako część swojego systemu ochrony zdrowia, jak także do uporania się z różnorodnymi komplikacjami zdrowotnymi. Innymi przykładami treningów umysłu oraz ciała są ćwiczenia głębokiego oddychania, skierowanie marzeń, hipnoterapia, relaks progresywny, qi gong oraz tai chi. Wszelkie powyższe użycia mają przetestowane rezultaty.