Z pewnością pierwsza sprawa, przed zainicjowaniem budowy prywatnego domu, to kupno słusznej działki, jaka będzie spełniała okoliczności gwarantujące budowę tam domu. Taka działka ma być ujęta w planie przestrzennego zagospodarowania gminy jako teren budowlany, jeżeli zaś nie spełnia takiego wymogu, wypada wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Następny krok to przyłączenie do działki mediów, jeśli jeszcze ich nie ma.

Po uregulowaniu powyższych spraw jesteśmy w stanie przystąpić do gromadzenia niezbędnej specyfikacji, jak mapa sytuacyjno-wysokościowa i inne oraz złożyć wniosek do miejscowego urzędu o wydanie pozwolenia na budowę. Jest niezmiernie znaczącą wiadomością, że nie musimy rozpoczynać budowy bez urzędowego zdobycia pozwolenia na budowę, ponieważ w przeciwnym wypadku nasze działania mogą być zakwalifikowane jako samowola budownicza, domy modułowe całoroczne także potrzebuje pozwoleń. Wówczas wyposażeni w powyższy dokument jesteśmy w stanie przystępować do prac sensu ściśle budowlanych, po słusznym zabezpieczeniu placu dobowy. Przedtem należy dbać o przydatny dojazd do działki, celem swobodnego przewozu niezbędnych narzędzi oraz materiałów budowniczych. Przystępując do budowy osobistego domu, na pewno każdy chciałby wybudować dom niezmiernie solidny, komfortowy, ładny, niemniej jednak kosztem jak najmniejszym, a w związku z tym najzwyczajniej w świecie przy minimalnym nakładzie.

Mimo to powinniśmy mieć świadomość, iż tanio nie zawsze oznacza porządnie, a wyraźnie odwrotnie – działa to w większości wypadków w drugą witrynę internetową. Na pewnych rzeczach na pewno wolno zaoszczędzić podczas budowy domu, na przykład rezygnując z podpiwniczenia domu można zredukować koszty jego postawienia nawet do 30 procent. Następne oszczędności to jak najmniejsza ilość zakamarków w domu, jak też zastosowanie dachu w miarę stereotypowego w swojej konstrukcji, a nie o niezmiernie wymyślnych kształtach. Nie można niemniej jednak pozwolić sobie na oszczędnościach choćby w postaci gorszej jakości samych materiałów budowlanych. Przeznaczenie na przykład cegły słabej jakości spowoduje, że będzie ona pękała, co może z kolei spowodować chylenie się ścian i niewyobrażalne straty, a wręcz zagrożenie dla przyszłych mieszkańców. Także zaprawy, użyte do budowy domu, powinny być dobrej jakości, a ich stosowanie powinno być zgodne z zarządzeniami producenta, nie wolno kłaść wobec tego zaprawy o mniejszej grubości aniżeli zalecana.