Kwestia rodzajów magazynów to tak w istocie temat rzeka, albowiem jest ich rzeczywiście dużo rodzajów. Wydaje się, że najważniejszy podział dotyczy magazynów otwartych oraz zamkniętych bądź magazynów będących składami zmechanizowanymi albo też nie, jednakowoż to tak naprawdę jedynie wierzchołek góry lodowej. Co w następstwie tego jeszcze istnieje? A więc wyróżnia się na przykład magazyny rozdzielcze, która służą do składowania towarów z rozmaitych źródeł i ich należytego rozdzielania, sortowania i kompletowania.

Do tego docierają na przykład magazyny transportowo-przeładunkowe, jakie są stworzone po to, aby przechowywać towary jakie pozostały wyładowane z jakiegoś środka transportu oraz wyczekują na przeładunek do innego. Wyróżnia się także tak zwane magazyny skupu jakie służą do magazynowania takich towarów, jakie się skupuje. Do tego dochodzą magazyny zasobowe, inaczej przechowując zapasy dłuższy czas czy też magazyny zbytu, innymi słowy takie, które odbierają towary z rozmaitych zakładów przemysłowych i je sortują i dzielą oraz przekazuj dalej.

Ciekawe są również magazyny hurtowe, pewno najbardziej nam legendarne, bowiem takie, jakie przechowują po prostu hurtowe ilości artykułów – do takich miejsc polecamy audyt logistyczny oraz właściwą optymalizację. Przestrzeń pomieszczeń w jakich składuje się różnego typu produkty oraz towaru jak chodzi o magazyny to ma one swoją konkretną nazwę.

Nazywa się to przestrzenią składową magazynu oraz musi ona znamionować się konkretnymi cechami. Otóż istotne jest, że taka powierzchnia nie może zostać używana tylko oraz wyłącznie do przechowywania jakiś towarów bo istnieje konieczność pozostawienia także jakiejś wolnej powierzchni. Czemu? Chodzi oczywiście o dostęp do tych towarów.

Wypada w pewnych momentach jakkolwiek dostać się do jakiegoś produktu, który na przykład znajduje się z tyłu, a nie ma takiej możliwości jeżeli nie przesunie się innych. Gdyby kompletny magazyn był zajęty, to byłoby to najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Do tego niezbędna jest też odpowiednia cyrkulacja powietrza, zarówno dla produktów jest to przydatne jak i dla samego człowieka, który w takim miejscu pracuje. Oprócz tego w magazynie ma obowiązek być jakkolwiek wyznaczone miejsce jeszcze po to, żeby móc przyjmować towary jak i je pakować i wydawać. Znaczące jest też bezpieczeństwo a w związku z tym miejsce dla sprzętów pożarniczych.