Każda jednostka uzależniona od uzależnień żąda doświadczonej pomocy zawodowców, innymi słowy terapeutów. Dlaczego psychoterapia jest tak znacząca w walce z uzależnieniami? Terapeuta umie podczas długich rozmów z nami znaleźć źródło powstania nałogu, a tym samym przynosi nam przyrząd do walki z nałogiem.

Każdy nałóg jest ucieczką od czegoś, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Terapia alkoholowa zajmuje nawet do 14-tu godzin dziennie. Dla schorowanego jest to ciężka praca. Jej zadaniem jest skupienie się na mechanizmach alkoholizmu towarzyszących uzależnieniu. Kuracja typu odtrucie alkoholowe warszawa dąży do uwolnienia się osoby chorej od konsekwencji alkoholizmu. Innym zagadnieniem terapii alkoholowej jest renowacja tego, co przez lata picia pozostało popsute. Przede wszystkim są to trudności rodzinne – nawet trwały rozpad rodziny, utrata pracy, majątku, przyjaciół, innymi słowy należy życie rozpocząć od oryginalna. A nie jest łatwo zaczynać innowacyjny rozdział w swoim życiu mając już swoje lata i nie mając nic obok siebie. Samo odbudowanie zaufania innych do siebie jest procesem długotrwałym. Uzależniony od alkoholu pije na co dzień. Organizm domaga się coraz to większej ilości trunku, może to trwać parę dni. W pewnym momencie organizm dobitnie protestuje.

Uzależniony nie może już więcej wypić. Organizm nie przyjmuje alkoholu. Naglące odstawienie alkoholi sprawia przypadłości zdrowotne – bóle głowy, drżenie kończyn, omdlenia. Chory nie może spoglądać na napój alkoholowy. Przez parę dni żyje w pełnej abstynencji – może właśnie w owym czasie prawidłowo byłoby zaproponować odwyk alkoholowy, czyli rozpoczęcie leczenia. Czasu jest nie wiele, albowiem te kilka dni abstynencji obowiązkowej mija błyskawicznie, a potem wszystko rozpoczyna się od oryginalna. Leczenie to proces nadzwyczaj długi, zawiły. W pierwszych miesiącach terapii chory bez ustanku walczy ze uciszeniem nałogu. Każda myśl o alkoholu powoduje chęć natychmiastowego napicia się. Kolejne lata walki z nałogiem to także ciągła walka z samym sobą. Okazji do napicia się jest przecież tak sporo. Alkoholikiem jest się do zakończenia życia. Powrót do nałogu jest możliwy w jakiejkolwiek chwili, a ciągłe wypicie chociażby kieliszka wódki, u pijaka wywołuje powrót do dawnych przyzwyczajeń. Na jednym kieliszku się nie przerwie.