Młodzi ludzie wiecznie z niecierpliwością wyczekują osiemnastych urodzin. Nie chodzi tylko o to, że w ostateczności będą mogli zakupić zgodnie z prawem alkohol. Od osiągnięcia pełnoletniości wolno zacząć starania o prawo jazdy. Dzięki temu dokumentowi można prawnie prowadzić pojazdy. Kurs na prawo jazdy jest stosunkowo kosztowne, niemniej jednak jest to jedna z tych inwestycji, jaka ekspresowo się zwraca.

Na kursie należy przejeździć pod okiem instruktora trzydzieści godzin, później przystąpić przystaje do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Na części praktycznej wypada odpowiedzieć na zapytania, część praktyczna to już nic innego jak jazda. Egzaminowi akompaniuje gigantyczny stres, co oprócz tego wszystko utrudnia. Nawet figury, które w trakcie kursu dobrze radzą sobie za kółkiem, na egzaminie popełniają łatwe błędy. Po zdaniu egzaminu oraz wpłaceniu niemałej kwoty można już z ulgą na sercu czekać na odebranie upragnionego prawa jazdy. Drogi w stworzonym przez nas kraju nie należą do przyjaznych. Po części jest to wina ich podrzędnej jakości, niemniej jednak to smutne zazwyczaj winę ponoszą ludzie. Wszyscy słyszeliśmy o nietrzeźwych kierujących, jacy po zabiciu kogoś na drodze ponoszą względnie niewielkie kary.

Zatrzymanie prawa jazdy i kilkuletni pobyt w więzieniu to zdecydowanie za mało. Po drogach jednakże w wielu przypadkach poruszają się osoby, które w ogóle nie mają do tego uprawnień. Czemu to robią? Za jazdę bez znaczącego prawa jazdy grozi wyłącznie 500 zł mandatu, w następstwie tego odpowiedniej wybrać prawo jazdy Częstochowa. Jest to dużo mniej aniżeli wydatki kursu oraz egzaminu na prawo jazdy, w związku z tym nic dziwacznego, iż dużo osób woli zaoszczędzić. Dopóki prawo nie będzie o wiele bardziej surowe, na drogach ciągle będzie roiło się od kierujących, które to na prawo często łamią. Jeśli ktoś nieposiadający upoważnień, pragnie pojeździć pojazdem lub też innym pojazdem powinien robić to na drogach prywatnych. Jest to zgodne z przepisem, ponieważ prawo jazdy niezbędne jest wyłącznie do poruszania się po drogach publicznych.