Parę lat temu, kiedy to prawodawca wprowadził konieczność pobierania opłat za złomowanie wozów, wiadomość ta stworzyła niemałe zamieszanie wśród właścicieli starych samochodów. Na szczęście okazało się, iż ma ona charakter symboliczny, biorąc pod uwagę inne atuty i argumenty wysuwane prze zwolenników ekologii. Recykling bowiem jest nadzwyczaj kultowy, jako że zezwala na oszczędności. Złomowane są w następstwie tego wszystkie wyposażenia gospodarstwa domowego, a też samochody i jego części, które są w następnej kolejności odsprzedawane lub ulegają przeróbce. Niemniej jednak nieraz prawo, a złomowanie pojazdów w sposób legalny, nie mają ze sobą nic wspólnego – potwierdza to skup aut Toruń. Jedyną możliwą opcją, jest oddanie wraku lub auta do punktu kasacyjnego. Efektem tego jest też wyrejestrowanie pojazdu, co pozwala na dalsze opłaty związane z ubezpieczeniem OC.

To właśnie dzięki temu posiadacz i właściciel punktu kasacyjnego mogą zarobić. Ten ostatni przede wszystkim na sprzedaży części nadających się do użytku. Niemniej jednak także pobierane są opłaty za zaopatrywanie rozebranego samochodu, jakie sięgają maksymalnie do 200 złotych. Inni właściciele punktów złomowania decydują się na bezpłatne odbieranie wraków aut lub też nawet dopłacają do tego (gdyż biorą pod szczególną uwagę późniejsze dochody). Ustawa albowiem mówi, że punkty kasacyjne mogą, niemniej jednak nie muszą pobierać opłat. Bardziej opłacalny wydaje się zatem handel częściami używanymi.

Dość legendarnym jest w następstwie tego sprowadzanie zagranicznych aut, jakie są w nie najgorszym stanie, a po pewnym czasie rozbieranie ich w celu sprzedaży indywidualnych szczegółów.

Niemniej jednak w tym wypadku stosowanych jest szereg „wybiegów” zezwalających na unikniecie potencjalnych kosztów. W teorii auto może być odstawione do punktu kasacyjnego wraz z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu i tablicami rejestracyjnymi. Dokumenty są automatycznie anulowane, po wcześniejszym zameldowaniu się do punktu wydziału komunikacji. W realności do punktów kasacyjnych trafiają pojazdy bez dokumentów, czy tablic, co wywołuje, iż tego typu transakcje przestają być legalne.