Jakikolwiek detektyw pracujący w agencji detektywistycznej musi działać w głównej mierze skutecznie. Co to oznacza? W zawodzie detektywa nie ma miejsca na chaotyczność, nie ma miejsca na niepotwierdzone przypuszczenia, jakie nie są powiązane w żaden sposób z rozwiązywaną sprawą. Detektyw musi nauczyć się działać skutecznie. A na taką naukę nieraz musi poświęcić odrobinę czasu. Z biegiem czasu detektyw pracujący w agencji detektywistycznej zdobywa doświadczenie oraz uczy się wielu rzeczy, także na swoich błędach. Sam obserwuje swoją pracę oraz ocenia jej skuteczność. Aby zagadka pozostała wyjaśniona działanie musi być skuteczne. Naturalnie nie ma takiej możliwości, by detektyw nie popełniał błędów.

Nieraz potrzebne jest działanie szybkie, pod presją czasu, w stresującej sytuacji a wtedy niezwykle prosto jest popełnić błąd. Mimo to detektyw musi się wystrzegać takich niedociągnięć, takich wpadek. Jeden błąd w pracy może być przyczyną zdemaskowania detektywa. A to jest nieakceptowalne. Takie zdemaskowanie w pewnych sytuacjach zdołałoby okazać się olbrzymią wpadką, zdołałoby doprowadzić do gigantycznej porażki. W pewnych momentach zawód detektywa porównywany jest do zawodu księdza. Zarówno jeden w jaki sposób i drugi musi być dyskretny, musi zachować tajemnice, jakie są mu powierzane.

Na tym polega praca i takie są wymagania. W zawodzie detektywa dyskrecja polega na odpowiednim działaniu specjalisty – więcej o jego pracy można dowiedzieć się na biuro detektywistyczne. Nie może się rzucać w oczy, nie może być zanadto nachalny w działaniu. Musi się maskować, głównie wtenczas, kiedy dokonuje obserwacji. A wielokrotnie tak właśnie jest, że detektyw musi obserwować innych, musi oceniać ich zachowanie a przy tym robić dowody w sprawie, którymi z reguły są zdjęcia, nagrania. Co poniektórzy z nas zastanawiają się nad tym, się nad tym, w jaki sposób dopuszczalne jest obserwowanie innych, zachowanie dyskrecji, pozostanie w ukryciu, lecz równolegle fotografowanie takiej osoby.

Rzecz jasna w taki sposób, aby ta go nie dostrzegła, żeby nie zauważyła detektywa. W pewnych sytuacjach jest to właściwie bardzo uciążliwe. Bywają takie opinie, że detektywem trzeba się urodzić. Wypada posiadać pewien dar i predyspozycje, pewne umiejętności. A nie każdy takowe ma.