W rozwiązywaniu własnych problemów na ogół działamy osobiście bądź wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi. Jednakże zdarzają się i takie sytuacje, gdy nasza wiedza, doświadczenie, wolny czas jakim dysponujemy czy po prostu możliwości – okazują się być nie wystarczające, albowiem mimo usilnych starań, próśb i niebezpieczeństw, wynik naszych działań jest nieprzerwanie taki sam, czyli żaden. Sporo z tych sytuacji zdołałoby odkryć prędkie oraz radosne zakończenie, gdybyśmy w porę zwrócili się do adwokata. Jakie to sytuacje? Za przykład są w stanie posłużyć takie, kiedy fałszywy kontrahent bez ustanku lekceważy nasze upomnienia o zwrot opłaty, sąsiad bez ustanku bezczelnie parkuje na naszym trawniku, uparcie oświadczając, iż to jego własność, a stworzony przez nas pracodawca nadal regularnie dokłada sobie do pensji z naszej idealnej wypłaty. Takimi komplikacjami na pewno zajmie się adwokat, który może tam, gdzie my nie jesteśmy w stanie i posiada wiedzę której nam zabrakło. Już na pierwszym spotkaniu jest w stanie ocenić nasze szanse co do pomyślnego zakończenia sprawy. Zdaje sobie sprawę z tego w które drzwi zapukać, do kogo wykonać telefon oraz jakie pismo wystosować. Z jego pomocą niestraszny nam żaden wróg.

Nikt z nas nie uwielbia żyć według narzuconych odgórnie, twardych reguł. Nie wszystkie z tych dewiz zdają się nam być sprawiedliwe oraz słuszne. Z kolei ich liczba, rozpiętość powoduje, że znają je tylko nieliczni, jak radca prawny, sędzia, profesor prawa czy adwokat zabrze, zaś my – szare myszki – wielokrotnie nawet nie jesteśmy świadomi, kiedy je łamiemy. Jednakże czasem buntujemy się przeciwko nim świadomie, a są i tacy, jacy żyją jak im się podoba, za nic mając opasłe tomiska kodeksów i stosy prawnych przepisów. Wszystko ładnie i rewelacyjnie, dopóki nasze „przestępstwo” nie pozostanie wykryte.

A wtenczas biada nam, o ile nie pójdziemy po rozum do głowy oraz w porę nie odwiedzimy adwokata. Jeżeli jest to prawdziwy ekspert, jaki zdarł niejedną togę na rozprawach sądowych, to jesteśmy w stanie spać spokojnie, jednak pod warunkiem, iż jesteśmy „niewinni” lub też nasza idealna wina jest wątpliwa. Jeżeli nasze przestępstwo nosi znamiona zbrodni, jakiej uskuteczniliśmy świadomie, z zimną krwią, to prawnik może grzecznie odmówić udzielenia pomocy. Lecz nie musi, z tym że taka usługa może być nieco droższa.