W licu trudności ze znalezieniem pracy w Polsce wielu ludzi z wyższym wykształceniem decyduje się na podjęcie ryzyka oraz otwarcie osobistej aktywności. Po wielomiesięcznych badaniach stałego zatrudnienia jest to dla nich jedyne rozwiązanie, żeby uratować się przed monetarnym kryzysem i nie stracić kontaktu z wykonywanym zawodem. Na rynku pojawia się coraz to więcej, w szeregu przypadków jednoosobowych, firm świadczących usługi w sprofilowanych specjalizacjach.

Zajęcie luki rynkowej jest dla drobnych biznesmenów jedyną szansą na przebicie się do świadomości klientów. Sama decyzja o otworzeniu osobistej działalności nie jest banalna, a wcielenie tego postanowienia w życie wiąże się z pokonaniem oryginalnego toru przeszkód.

Zbiurokratyzowanie stworzonego przez nas kraju powoduje, że piętrzące się przed ambitnymi figurami trudności mogę skutecznie opóźnić, a w szeregu przypadków uniemożliwić start prywatnej firmy – wypróbuj też załozenie firmy w Szwecji. Statystyki wskazują niemniej jednak, że nie odstrasza to przedsiębiorczych młodych ludzi przed podjęciem ryzyka. Młodych ludzi, ponieważ to oni w głównej mierze chcą posmakować własnych sił oraz działać na własny rachunek. Młodość, inwencja i świeże spojrzenie to niewątpliwe atuty absolwentów uczelni wyższych, którzy rozpoczynają własną karierę z gotowym pomysłem na biznes. Rozpoczęcie własnej aktywności wiąże się nie tylko ze zdobyciem funduszy, załatwieniem urzędowych formalności lub przedsięwzięciami marketingowymi. Jednym z jej aspektów jest też budowanie innowacyjnego typu relacji interpersonalnych. Ludzie jeszcze do niedawna będący pracobiorcami na etacie czy też studentami muszą wcielić się w role pracodawców. Nie jest to bezproblemowe z kilku powodów. Pierwszym z nich jest kłopotliwość tej sytuacji. Bycie czyimś przełożonym to mieszanka stanowczości oraz klarowności z empatią oraz zrozumieniem.

Zwłaszcza młodzi ludzie skarżą się na niemożliwość poradzenia sobie z oryginalną rolą w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy. Wydawanie poleceń wbrew pozorom nie jest proste, szczególnie w sytuacjach, kiedy podwładnymi są osoby starsze wiekiem.