Słowo ogród nie zawsze oznacza to samo. Słowem tym określa się dużo, często niezwykle od siebie różnych miejsc. Nazywa się tak zarówno małe kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych lub też blokach, jak i wielkie połacie obszaru otaczającego pałace bądź też dworki. Te drugie to duże ogrody, jakie bez przesady wolno by wskazać mianem parków. Są one wprost dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od architektów krajobrazu oraz ogrodników, po pracobiorców wykonujących ciężką oraz żmudną pracę. Nijak mają się one do niewielkich ogródków, w których zasianych jest parę tylko rodzajów roślin okalających drobny trawnik. Te drugie służą tylko zaspokajaniu niewielkich wymogów jej właścicieli, którzy używają je, żeby spędzać w nich letnie wieczory. Nie widać w nich artystycznej myśli, która cechuje przewidziane z dużym rozmachem królewskie i pałacowe ogromne ogrody. Na bazie tych dwóch zupełnie przeciwstawnych przykładów jesteśmy w stanie wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma dużo odcieni i jest używane w wielu rozmaitych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny.

Wypada jednakże postawić pewną granicę oraz odróżnić ogród od ogródka i parku – w tym pomoże oferta na ozdoby do ogrodu. Znaczenia tych słów nie należy nikomu objaśniać – wszystkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem prezentowanych przez siebie budynków.

W jaki sposób każda praca, też oraz zajęcie ogrodnika w szeregu przypadków potrzebuje użycia specjalnych maszyn, urządzeń oraz narzędzi, które niektóre prace uczyni znacznie łatwiejszymi do wykonania. Istnieje w gruncie rzeczy wiele tego typu przedmiotów, z jakich część zostanie treściwie omówiona w poniższym tekście. Co poniektóre z nich, takie jak sekatory, nożyce, kosiarki, grabie lub łopaty są popularne każdemu człowiekowi. Niemniej jednak prócz nich istnieje masa urządzeń, o których istnieniu i zastosowaniu wie tylko garstka osób, w większości wykształconych kierunkowo ogrodników. Mowa tutaj wielu maszynach, jakie wykonują za człowieka najcięższą pracę w glebie. Prócz tego ogrodnicy, podobnie jak rolnicy w swojej pracy, szczególnie kiedy egzekwują zadania w ogromnych ogrodach, używają ciągników i traktorów. Ich zajęcia z reguły jednakże nie żądają ich użycia oraz wykorzystują tylko małe przyrządy.