Obecnie na całym świecie da się zanotować zdecydowany wzrost znaczenia ruchów ekologicznych oraz innych silnych lobbujących za zieloną energią instytucji. Motoryzacja długo podtrzymywała się przed wprowadzeniem rozwiązań dopisujących ekologii – dzisiaj te marki, jakie opierały się najdłużej liczą utraty w czasie kiedy pionierzy ekologicznych silników hybrydowych mogą liczyć przychody wynikające nie wyłącznie ze sprzedaży tych prototypowych wehikułów, ale przede wszystkim z wizerunkowych oraz marketingowych zysków.

Ekologia jest uznawana za skok cywilizacyjny oraz te kraje, jakie jako pierwsze przechodzą na energię ze źródeł odnawialnych przecierają szlaki – nie jedynie rząd musi jednakże chcieć zmian, wszystko zależy od gotowości społeczeństwa do życia wedle nowych norm.

Oczywiście to państwo przynosi finanse na inwestycje w system energetyczny lub przejście na zieloną energię lub to ze źródeł geotermalnych lub pływów wodnych, bądź w największym stopniu popularnego dziś źródła – energii słonecznej. To właśnie dzięki temu, iż tak znacząca jest konkurencja na rynku wytwórców i monterów panelów słonecznych, nawet rodziny budujące własny dom rozważają zamontowanie takich paneli na dachu.

W współczesnych państwach wydatki na odkrywcze inwestycje jeszcze nie tak dawno stanowiły olbrzymią część rocznego budżetu całego państwa – poczytaj więcej na odwilżacze powietrza. Jednakowoż za wieloma z tych inwestycji stała usprawiedliwiona potrzeba, przed którą inne państwa wydające w tym czasie na pilniejsze komplikacje staną w przyszłości. Jednym z takich zagadnień w minionych dekadach stała się niewątpliwie zielona energia, innymi słowy powszechne wykorzystanie energii występującej w środowisku – promieniach słonecznych, pływach wodnych lub sile wiatru oraz przetwarzanie jej przez właściwe turbiny oraz inne technologie w energię elektryczną.

Prąd tak samo jak nafta lub gaz jest dzisiejszej cywilizacji nieodzowny do przetrwania, a nie tylko ekolodzy dostrzegają rosnące trudności i zagrożenia połączone ze zmniejszającymi się zapasami surowcowymi, rosnącymi kosztami pozyskania energii nie mówiąc już o pogrożeniach. W ostatnich latach doszło do kilku okropnych w skutkach uszkodzeń elektrowni jądrowych, przez które opinia publiczna jest nadzwyczaj chłodno nastawiona do wszystkich ogromnych budowli mających dać prąd na następne dekady.