Usługi detektywistyczne świadczone są tylko oraz wyłącznie przez wyspecjalizowanych speców, którzy posiadają licencję na wykonywanie zawodu detektywa. Jest to kontrolowane oraz na bieżąco sprawdzane. Każda jednostka, która chce zlecić jakiekolwiek zadanie detektywom ma upewnić się, iż taką licencję ma. Jest to znaczący dokument uprawniający do egzekwowania rzeczowego zawodu. A jakkolwiek zlecając sprawę detektywowi, płacąc za usługę wymagamy, by zadanie wykonane było przez autentycznego detektywa a nie przez osobę podszywającą się pod niego.

Zwróćmy wobec tego uwagę na to, której osobie zlecamy zadanie, sprawdźmy i samego detektywa, jaki absorbuje się rozwiązaniem należącej do nas sprawy oraz agencję detektywistyczną, w której taki detektyw funkcjonuje. W pokaźniejszych miastach są duże agencje detektywistyczne koncentrujące wielu wywiadowców. W jednym miejscu pracują różni zawodowcy, jacy specjalizują się w konkretnych sprawach. To naturalnie dzięki temu mamy pewność, iż sprawa pozostanie rozpatrzona fachowo przez profesjonalistę znającego się na własnej pracy.

Jeżeli pragniemy zlecić jakiekolwiek zadanie detektywowi bądź też po prostu skonsultować się w rzeczowej sprawie musimy zameldować się do biura detektywistycznego. To oczywiście tym pracują detektywi, tam przyjmują petentów, rozpatrują co poniektóre zlecone im sprawy, kolekcjonują oraz przechowują dowody. Biura detektywistyczne, jakim sposobem biuro detektywistyczne, wyglądają wybitnie różnie, z reguły jednakże są one przeciętnymi biurami przypominającymi wszystkie inne, jakie znamy.

Dosadne jest, że biuro takie musi być w trafny sposób zabezpieczone. Niejednokrotnie to naturalnie tam magazynowane są dowody w sprawie. A te są tajne. W biurach detektywistycznych pracują nie tylko detektywi zajmujący się kwestią. Bywa i tak, iż detektyw ma asystenta, sekretarkę. A biuro jest siedzibą, jest pewnego typu centrum dowodzenia. Odwiedzając biuro detektywistyczne, rozmawiając z detektywem jesteśmy w stanie się zorientować, w jaki sposób postępować w konkretnej sytuacji, co zrobić, na co zwrócić szczególną uwagę.