Dzisiaj lekarze coraz to częściej uważają, iż tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, mimo, że nie są one niepokojące dla życia, to jednakże mogą mieć wpływ na stworzony przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego też względu badanie, jakim jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia przede wszystkim dla kobiet, jakie odnajdują się w czasie ciąży i w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wtedy badania w obrębie brzucha oraz miednicy u kobiet.

Jeżeli tomografia komputerowa musi pozostać przeprowadzona w okresie, kiedy tak właściwie dama jest w ciąży używa się specjalnych osłon na ciało. Dużo przeciwwskazań obejmuje także dzieci, jakie mają poniżej dwóch lat, zaś w tym przypadku badania te wykonać należy na precyzyjnie uzgodnionych zasadach – sprawdź rezonans magnetyczny kręgosłupa. Pacjentów, którzy nie mogą zostać poddani tomografii komputerowej podzielono na kilka grup. Jedną z grup są pacjenci, których kategoryzuje się do grupy podwyższonego niebezpieczeństwa. Do grupy tej przystają przede wszystkim: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, ze chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby oraz z przewlekłymi chorobami płuc. Test, którym jest rezonans magnetyczny polega w głównej mierze na umieszczeniu ewentualnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym mieści się stałe pole magnetyczne, jakie znamionuje się niezmiernie wysoką energią. W skutku realizowania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Oprócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te dochodzą do nieomalże wszystkich tkanek, jakie odnajdują się w organizmie ludzkim, wywierają powstawanie podobnych fal, a to oznaczane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są poprzez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator wykorzystuje w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, iż liczba jąder wodoru w przeróżnych tkankach jest różna, daje to szansę uzyskania obrazu. Później z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest to naturalnie dzięki wykonaniu karkołomnych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie użytkuje podczas badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niekorzystny sposób w organizm człowieka.