Zdrowy sen zależy od wielu czynników. Niezwykle wiele elementów ma negatywny wpływ na jakość stworzonego przez nas snu. Warto się przyjrzeć im i jak najszybciej je wykluczyć. Bo kłopoty ze snem mogą mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Jest takie legendarne powiedzenie, jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. I jest w tym zgodność z rzeczywistością. Żeby dobrze spać musimy zagwarantować sobie prawidłową higienę snu. Jeśli śpimy na niewygodnym materacu, czy w mieszkaniu dominuje hałas, z pewnością sen nie będzie regeneracją a wyłącznie męczarnią. Okresowy sen ma rak samo negatywny wpływ jak krótki sen. Wobec tego przed zaśnięciem musimy pamiętać o tym, aby wywietrzyć sypialnię, Nazbyt wysoka oraz nazbyt niska temperatura ma prawo zakłócić nasz sen. Najprawidłowiej by w pokoju gdzie śpimy panował znakomity spokój. Mimo to nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy mieszkamy w wielkim mieście, lub przy niesłychanie ruchliwej ulicy. Wtenczas należałoby zamknąć okna na noc, na pewni będzie ciszej.

W przyjemnym śnie na pewno istotne jest pożyteczne łóżko, lecz też przyjemna czysta pościel oraz leczenie chrapania kraków. Zdrowy sen jest wymagany dla trafnego funkcjonowania naszego organizmu. Dużo osób chcąc zaoszczędzić sobie czasu, zrywa noce pracując bądź imprezując. Po jakimś czasie jednak efekty zarwanych nocy oraz złej jakości snu mogą skutkować nie tylko pogorszeniem nastroju, lecz również różnorodnymi chorobami.

Toteż nawet kiedy jesteśmy młodzi, nasz organizm jest silny, to jednak pragnie właściwej ilości snu. Każdy organizm ludzki musi się regenerować, a najporządniej kiedy taka regeneracja odbywa się właśnie w nocy. Kilkugodzinny sen, regularny oraz głęboki może przynieść zbawienne skutki na nasze zdrowie.

Wypoczęty organizm jest znacznie bardziej wydajny, prędzej się w owym czasie uczymy, przyzwoiciej pracujemy a w głównej mierze mamy lepszy nastrój. Czemu wobec tego rezygnować z tych dobrodziejstw jakie daje nam sen. A przede wszystkim sen jest przyjemnością, zwłaszcza po całym dniu pracy czy nauki, sen daje nam odpoczynek, ukojenie i regenerację. Powinniśmy o tym pamiętać i dbać o dobrą jakość snu. To jest podarek dla stworzonego przez nas organizmu, jednak również inwestycja. Wyspany człowiek z pewnością więcej osiągnie, aniżeli ktoś, kto jest nieprzerwanie zmęczony i niewyspany.