Zmechanizowana produkcja bez względu na specjalność jest zawsze wydajniejsza od ręcznej. Nie zawsze tudzież idzie to w parze z jakością tej produkcji. Przykładem ma prawo być zmechanizowana produkcja pieczywa – wydajniejsza ale gorsza jakościowo od standardowej, ręcznej. Odwrotna sytuacja jest na pewno w przypadku uprawy ziemi, gdzie wykorzystanie maszyn zezwala zrobić to przyzwoiciej i dokładniej.

Właśnie dlatego każde przedsiębiorstwo zajmujące się uprawą ziemi, każde gospodarstwo agrarne stara się posiadać właściwe zaplecze maszynowe. Jego podłożem jest ciągnik, który stanowi napęd do dużej grupy innych, doczepianych do niego sprzętów. Właśnie dlatego ciągniki funkcjonują w gospodarstwie najintensywniej, w stosunku do tego części ciągników agrarnych zużywają się w głównej kolejności. Teraz rolnicy, kiedy mają kolosalny wybór typów ciągników oraz możliwość zakupu kredytowanego, starają się wybrać sprzęt do granic możliwości bezusterkowy, chociaż takiego w 100% na pewno nie ma.

Drugą w kolejności kategorią jest przystępność części zamiennych, aby uniknąć sytuacji wstrzymania prac polowych wskutek konieczności wymagania na zamówioną część, bez jakiej maszyna nie zadziała – w owym czasie polecamy sklep części do sieczkarni. Nasze społeczeństwo, jak powszechnie wiadomo, składa się z jednostek niezwykle przedsiębiorczych oraz kreatywnych. I trudniejsze warunki bytowe trzeba było pokonać, tym większa ujawniała się inwencja.

Przedmioty, a zwłaszcza części urządzeń mechanicznych miewały własne drugie oraz trzecie życie. Na przykład części ciągników rolnych służyły w obejściach jeszcze długo po zakończeniu żywota przez maszynę macierzystą. Pełnić zdołały najróżniejsze funkcje, przeważnie nie mające nic wspólnego z pierwotnym przeznaczeniem. Opony od traktorów zastosowane do ulokowania w nich klombów kwiatowych, to przecież widok niesłychanie legendarny.

Wykorzystywano je też jako detale tworzące ogrodzenie. Następny patent, to huśtawka ogrodowa z opony podwiązanej linami do drzewa, a w okresie zimowym opona rywalizować może z sankami – z pewnością się nie połamie. Najwspanialszy nadymany ponton do zabaw w rzece lub jeziorze bywało po prostu dętką od ciągnika, ten od większych kół mógł być nawet kilkuosobowy, a powiązane ze sobą utworzyć zdołały tratwę.