Kiedyś, ludzie konstruując lokal mieszkalny nie mieli problemów z pokryciem dachu, ponieważ nie było wyboru. Dachy były kryte strzechą, o ile to było lepsze dla jego mieszkańców aniżeli słynne kilkadziesiąt lat temu dachy z eternitu, zawierające rakotwórcze włókna. Obecnie, wiklina i słoma wracają do łask – nic tak świetnie nie ozdabia drewnianego domu jak złota strzecha, bądź wiklina – ma okazję być nawet w umownym odcieniu. Trwałość takich grani jest bardzo wysoka, naturalne atrybutów materiału gwarantują właściwą wentylację, przewiew, nie wchłaniają wilgotności. Co przyciągające, mimo że są materiałem naturalnym, nie osadza się na nich pleśń czy grzyby. Dodając do tego dobre impregnaty, otrzymujemy w każdym calu ekologiczne, zdrowe zadaszenie naszego domu.

Budowa domu może gruntownie inaczej wyglądać niż u sąsiadów. Jeśli jednak boimy się przeznaczenia powyższych materiałów, możemy zakupić gotowe dachówki ceramiczne w wybranym przez nas kolorze. Ceramika, kamionka – to też materiały naturalne, nie trwoniące wody, wilgotności, odporne na działanie elementów chemicznych. Nie ulegają zagrzybieniu i pleśni. Jedyna wada, to ich kruchość, na pewno ulegną połamaniu w wypadku uszkodzenia dachu przy niespodziewanych zdarzeniach atmosferycznych. Jeśli zdecydowani jesteśmy na konstrukcję domu, a mamy zamiar w trakcie jego eksploatacji obniżyć zużycie energii niezbędnej do ogrzewania wnętrza domu, powinniśmy od razu, jeszcze w fazie projektu podjąć decyzję o zamontowaniu kolektorów słonecznych. Dlaczego od razu? Dzisiejsza budowa domu żąda stosowania nowatorskich rozwiązań – tu pomoże EkipaBudowlana.NET – Budowa Domów Lublin. Ponieważ z reguły baterie słoneczne montowane są na dachu, architekt w porozumieniu z wykonawcą podejmą decyzję, w którym miejscu kolektory będą zamontowane. Zaplanowanie umieszczenia baterii obniży późniejszy koszt montażu. Z reguły, przy instalacji kolektorów na zakończonym obiektu istnieje nieodzowność montażu specjalnych wsporników, co pociąga za sobą miarodajne naruszenie pokrycia dachowego. W przypadku, gdy montaż nastąpi w trakcie projektowania oraz budowy, nie będą niezbędne pomocnicze armatury do umocowania baterii.

Kolektory słoneczne, pomimo, iż nie są najtańsze, zapewniają zwrot kosztów w ciągu paru lat eksploatacji. Oszczędność energii jest nadzwyczaj wielka – w okresie dużego nasłonecznienia, zagwarantują do 100% zapotrzebowania na energię, natomiast w sezonie jesienno – zimowym, kiedy dni są krótsze, a słońca niewiele musimy wspomagać się energią elektryczną. Jednakże i tak oszczędności będą do około 50% kosztów. Poza oczywista korzyścią z niskich rachunków, nasza energia słoneczna jest jak najbardziej ekologiczna oraz co ważne – za darmo.