Zakup nieruchomości może odbywać się przede wszystkim na rynku pierwotnym. W takim przypadku mówimy o kompletnie nowym dobru, jakie jeszcze nigdy wcześniej nie było wykorzystywane oraz nie miało żadnego posiadacza. Dzieje się tak w wypadku budowy mieszkań. Inwestor przyjmuje na jakiś czas dozór nad konstrukcją bloku, lub wieżowca i terenu, na jakim obiekt ma stanąć, jednak nie jest jej właścicielem.

Oryginalne mieszkanie oddaje się na ręce lokatorów, którzy w razie jego zakupu – stają się pierwotnymi właścicielami posiadłości. Rynek pierwotny w wypadku lokali mieszkaniowych jest naturalnie najczęściej spotykany. Zdarzają się niemniej jednak sytuacje, kiedy państwo rozdziela jakiś obszar pod działki na sprzedaż w celach ekonomicznych, przemysłowych, lub też mieszkaniowych. W takim wypadkach możemy również mówić o pierwotności, ponieważ instytucji państwach nie wlicza się do grona właścicieli w ścisłym tego słowa znaczeniu. Posiadłość, którą kupimy na rynku pierwotnym ma swoje walory, o których należałoby wtrącić, nim ktoś zdecyduje się na ulokowanie swoich pieniędzy. Rozwiązaniem najbardziej kultowym w przypadku kupna nieruchomości jest skorzystanie z ofert rynku wtórnego. Tutaj należałoby wstąpić również w przypadku prędkiej sprzedaży nieruchomości – http://www.skup-nieruchomosci-gdansk.pl/.

Częstość takich zabiegów nie wynika raczej z takiej chęci, czy też próby zaoszczędzenia pieniędzy, jakkolwiek poniekąd z faktu, że takich ofert jest najzwyczajniej w świecie więcej. Mniej się bo buduje oryginalnych mieszkań, czy domów, jednak za to coraz to więcej ludzi się ich pozbywa na rzecz skonstruowania prywatnej oazy na użytek prywatny, najprzyzwoiciej gdzieś na wsi, za miastem.

Rynek wtórny zatem przoduje w licznych ofertach i ma dużo pozytywnych stron. Przede wszystkim cena kupna takiego dobra staje się w większości przypadków o wiele niższa, aniżeli na rynku pierwotnym. Rzeczą wiadomą jest, że przez parę lat użytkowania mieszkanie, czy dom mogły się zniszczyć i to nie zawsze z winy właściciela, jednak ze zwykłego upływu lat oraz starości obiektu. Nie tylko kwota, jaką będziemy musieli wydać na zakup jest interesująca. Mamy prawo posiadać również do czynienia z wykończonym mieszkaniem, co w wypadku rynku pierwotnego nie zawsze jest zagwarantowane. Jeżeli porządnie dogadamy się z właścicielem, ma prawo on nam zostawić za drobną opłatą swoje meble.