Mieszkańcy właściwie od czasów samych początków cywilizacji aranżowali przeróżnego rodzaju ogrody. Zakładali je z wielu okoliczności. Po pierwsze, zdołały one dostarczyć im pożywienia, dzięki dojrzewającym w nich krzewom i drzewom owocowym. Po drugie, rozweselały one ich oczy. To naturalnie tym cechowały się najogromniejsze ogrody na powierzchni wieków. Zwykle kreowane były na polecenia władców królujących danym terytorium.

W największym stopniu legendarnym przykładem starożytnego ogrodu, o którym pamięć dotrwała do naszych czasów, bezsprzecznie były Wiszące Ogrody Królowej Semiramidy zbudowane około 590 roku p.n.e. w Babilonie. Nowsza historia też zna wiele przypadków, kiedy tak właściwie królowie zarządzali stworzenie obfitych ogrodów. Przykładem ma okazję być choćby paryski Wersal. Ładne oraz okazałe ogrody okalały każdy w zasadzie królewski pałac lub zamek.

Też szlacheckie dwory w wielu częściach Europy w wielu przypadkach stały w towarzystwie imponujących ogrodów. W naszym kraju przykładem takiego przedsięwzięcia są warszawskie Łazienki. Wówczas z od czasu do czasu poziom życia niższych klas obywatelskich podniósł się tak, ze ludzie do nich należący mogli zezwolić sobie na to, by założyć własny ogród. Niewątpliwie, zawsze uprawiali oni rośliny, jednak nie ze względów estetycznych, a użytkowych – dawały im w głównej mierze żywności. Specyficznym rodzajem ogrodów są parki, jakie ogólnie osiągalne dla każdego, są modnym celem spacerów.

Każdy bodajże zdaje sobie kwestię z tego, jak ważną rolę pełnią różnego rodzaju ogrody we wszystkich niemal społecznościach ludzkich – przetestuj ozdoby ogrodowe. Pierwszym ich zastosowaniem jest z pewnością dostarczanie jakiemukolwiek wrażeń estetycznych. To oczywiście ogrody wielu ludziom pozwalają wypoczywać, wyciszyć się i odetchnąć od huku. Drugą, równie ważną funkcją, jest dostarczanie ludziom żywności. Ogrodnictwo gwarantuje wiele bazowych towarów żywnościowych – mowa tutaj naturalnie o owocach i warzywach. Dużo osób osobiście uprawia swój własny, mały przydomowy ogródek. W ten sposób zapewniają sobie nie jedynie wspomniane owoce i warzywa, lecz oraz znajdują w tym swoją pasję. Nie bez przyczyny na rynku bieżących jest dużo tytułów prasowych rozpatrujących o ogrodnictwie lub prowadzeniu działki.