Przybył czas na reperację dachu, który w przeszłości pokryty był papą czy też blachą? Z pewnością nie każdy z nas wie jak postępować w trakcie jego odnowy. Oto kilka wskazówek jak należy w takim wypadku postępować. Naczelną czynnością jaką musimy zrealizować jest oczyszczenie starego pokrycia z wszelkiego typu zanieczyszczeń. Jeśli powstały na nim pęcherze należy je ponacinać, wysuszyć palnikiem gazowym a później podkleić.

Jeżeli natomiast powstały fałdy, należałoby je naciąć oraz podkleić, czy też całkiem je anulować. Reperacje dachów z blachy dachowe wolno wykonać użytkując dzisiejsze preparaty. W takim wypadku wszystkie zniszczone miejsca wypełniamy masą zbrojoną matą z włókna szklanego – wypróbuj też mocowanie rynny. Na tak przygotowywane podłoże nanosi się za wsparciem pędzla preparat bitumiczny, którego zadaniem jest nasączenie oraz zmiękczenie papy. Trwałość tego rozwiązania szacuje się na około 20 lat jednakże nie jest to tania inwestycja. Następuje wiele sposobów remontu dachów pokrytych papą w zależności od ich uszkodzenia, my zademonstrowaliśmy wyłącznie jeden z nich. Coraz to więcej terenów zielonych, parków lub ogrodów przeznacza się dziś pod zabudowę.

Producenci pap odnaleźli rozwiązanie tego problemu- wzbogacili swoje oferty o kolejny produkt, a mianowicie o nadzwyczajną papę zgrzewalną służącą do izolacji dachów zielonych, jaka chroni dach przed przerostem korzeni roślin. Blacha do grani zielonych składa się aż z dziewięciu powłok (od dołu): podłoże betonowe wykonane ze spadkiem; impregnat; blacha podkładowa; blacha odporna na przerastanie przez korzenie roślin; mata gromadząca wodę; mata drenażowa; mata filtracyjna; warstwa wegetacyjna; strefa roślin. Blacha tego rodzaju nie jest jednakże przeznaczona do hodowania wszystkich typów roślin, wybierając je musimy wziąć pod uwagę ich łatwość aklimatyzacji i przede wszystkim wartość możliwego obciążenia konstrukcji dachu. Gigantyczną zaletą tego rodzaju blachy dachowe jest między innymi obszerna odporność poszczególnych warstw na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz ochrona przed niedociągnięciami mechanicznymi. Miejmy nadzieję, że artykuł ten w najbliższej przyszłości będzie radował się większą popularnością, bowiem któż z nas nie pragnąłby mieć kawałka zieleni oraz spokojnego miejsca do odpoczynku jedynie dla siebie?