Przygotowaliśmy dla Was wyczerpującą listę zalet i wad związanych z posiadaniem roweru elektrycznego. Lista ta będzie dla Ciebie pomocna podczas poruszania się po świecie rowerów elektrycznych w poszukiwaniu idealnego roweru.

ZALETY

Tani transport – zwłaszcza w porównaniu z innymi rodzajami transportu, rowery elektryczne są zdecydowanie jednym z najtańszych sposobów przemieszczania się. W przypadku roweru elektrycznego nie trzeba martwić się o płacenie za jakiekolwiek specjalne licencje lub rejestracje, nie trzeba płacić za parkowanie, a koszt ładowania baterii jest znacznie tańszy niż opłaty za transport publiczny i paliwo.

Poprawa stanu zdrowia – korzystanie z roweru elektrycznego w ramach regularnych podróży to świetny sposób na wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny i może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Korzystając z roweru elektrycznego, gwarantujesz sobie czas i miejsce na ćwiczenie mięśni, płuc i serca, ciesząc się jednocześnie odrobiną świeżego powietrza.

Ćwiczenia odpowiednie dla Ciebie – Rowery elektryczne mogą być szczególnie pomocne dla osób, które chciałyby ćwiczyć więcej, ale ich stan zdrowia ogranicza ilość aktywności fizycznej, którą mogą wykonywać. Kontrolując stopień wspomagania przez silnik, rowerzyści mogą dostosować poziom trudności jazdy do swoich potrzeb zdrowotnych i kondycyjnych. Może to być szczególnie pomocne dla osób cierpiących na bóle stawów, astmę wysiłkową, problemy z sercem lub płucami, a także dla osób z nadwagą.

Spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną – Dla wielu osób rowery elektryczne umożliwiają spędzanie większej ilości czasu na zabawie z przyjaciółmi i członkami rodziny, pozwalając im przyłączyć się do rekreacyjnych przejażdżek rowerowych. Jeśli jesteś początkującym rowerzystą lub masz problemy z utrzymaniem się na nogach, rower elektryczny może być kluczem do częstszego korzystania z rekreacyjnych przejażdżek z bliskimi. Zobacz najważniejsze informacje o rowerach elektrycznych.

Dalsza podróż – Wspomaganie zapewniane przez silnik elektryczny umożliwia właścicielom rowerów elektrycznych pokonywanie większych odległości niż byłoby to możliwe w innych okolicznościach. Przykładowo, wysiłek potrzebny do przejechania 10 mil na konwencjonalnym rowerze, w połączeniu z mocą generowaną przez silnik elektryczny, pozwala na przejechanie nawet 20 mil.

Dojazdy bez potu – Jedną z największych wad korzystania z roweru w codziennych dojazdach do pracy jest pojawianie się w miejscu docelowym gorącym, spoconym i niewygodnym. Korzystając z roweru elektrycznego, możesz jednak odbyć dokładnie takie same przejażdżki, wkładając w to tylko część wysiłku fizycznego. Rowery elektryczne sprawiają, że dojazdy do pracy na dwóch kółkach stają się dla wielu osób znacznie bardziej realną możliwością, pozwalając rowerzystom cieszyć się wszystkimi zaletami dojazdów do pracy na rowerze przy jednoczesnym wyeliminowaniu wielu ich wad.

Pokonywanie przeszkód – Dodatkowy zastrzyk mocy zapewniany przez silnik roweru elektrycznego umożliwia pokonywanie wzniesień, wiatrów i wszelkich innych przeszkód, które można napotkać podczas jazdy rowerem, bez ryzyka wyczerpania lub wypalenia. W rezultacie rowery elektryczne zapewniają wygodną, dostępną i niezwykle przyjemną jazdę dla szerokiego i zróżnicowanego grona rowerzystów.

WADY

Znacząca inwestycja z góry – nierzadko osoby, które po raz pierwszy zapoznają się z rowerami elektrycznymi, są zaskoczone ich ceną, która zwykle waha się od 1000 do 10 000 dolarów. I choć nie da się ukryć, że użytkowanie roweru elektrycznego wymaga znacznych nakładów finansowych, dobra wiadomość jest taka, że po wydaniu pieniędzy na zakup wysokiej jakości roweru elektrycznego, wydatki na jego eksploatację są stosunkowo niewielkie. Podobnie, koszt zakupu roweru elektrycznego nie jest zbyt wygórowany w porównaniu z kosztem zakupu samochodu czy nawet wysokiej klasy roweru.

Cięższe od rowerów konwencjonalnych – Nawet po znacznym udoskonaleniu technologii i komponentów, rowery elektryczne pozostają zauważalnie cięższe od rowerów konwencjonalnych. Staje się to problemem przede wszystkim wtedy, gdy próbujesz przetransportować rower lub gdy podczas jazdy padnie bateria.

Bardziej wyspecjalizowane, skomplikowane części – Podczas gdy większość części do rowerów elektrycznych to standardowe komponenty rowerowe, które łatwo znaleźć, wymienić i naprawić, istnieje również kilka wysoce wyspecjalizowanych komponentów, które są unikalne dla rowerów elektrycznych. Ponieważ części te są nieco bardziej skomplikowane i czasami trudniej je znaleźć, naprawa specjalistycznych części do ebike’a może być trudniejsza i droższa niż bardziej konwencjonalnych części rowerowych.

Mylący status prawny – Ponieważ rowery elektryczne są wciąż stosunkowo nowe, może być trochę zamieszania, jeśli chodzi o sposób, w jaki są postrzegane przez prawo. Ogólnie rzecz biorąc, rowery elektryczne o maksymalnej prędkości 20 mph i silniku o mocy poniżej 750 W są traktowane tak samo jak inne rowery, co oznacza, że można nimi jeździć po ścieżkach i pasach rowerowych i nie wymagają one żadnych specjalnych licencji ani rejestracji. W niektórych miejscach obowiązują jednak inne zasady, które mogą ograniczać lub zmieniać sposób, w jaki mogą Państwo korzystać z roweru elektrycznego. Z tego powodu, jeżdżąc na rowerze elektrycznym, zawsze warto sprawdzić przepisy obowiązujące w danym mieście i stanie.