Fakt, że jakiekolwiek dziecko w szkole, również w klasach najmłodszych, posiada swój telefon komórkowy, nie jest już niczym ekscentrycznym. Komórki wyposażane są w przeróżne obudowy, w tym bezsprzecznie różowe dla dziewczynek. Jakby tego było mało, wykoncypowano poboczne akcesoria, mające uatrakcyjnić sam telefon oraz sprawić, by stał się on znacznie bardziej osobisty, wyjątkowy i przypisany do osobowości właściciela. Mogą toby dekoracyjne przywieszki i breloczki mocowane na obudowie smartfona. Wśród najmłodszych użytkowników telefonów komórkowych legendarne są też futerały i pokrowce na aparat. Wykonywane są one z przeróżnych materiałów i surowców. Najprostsze są skórkowe lub ceratowe, naprowadzające piórnik albo etui na okulary.

Znacznie bardziej wymyślne uszyte są z tkanin – jeansu, welwetu, aksamitu oraz innych. Aparaty telefoniczne bywają również ubierane w pokrowce ze sztucznego futerka, w tym takie, jakie kształtem naprowadzają rzeczowe zwierzątko – przetestuj folia ochronna do xiaomi. Domowym sposobem futerał na telefon w dość prosty sposób da się wykonać z dzianiny. Prosty kształt umożliwia wyszydełkowanie zwinnego pokrowca, jaki może być oprócz tego udekorowany pomponikami oraz rozetkami. Robione na drutach lub szydełkiem dzianinowe „wdzianka” na telefon przypominać mogą tęczowe skarpetki bądź rękawiczki.

Wszechobecność smartfonów komórkowych nasuwa podejrzenie, że sam fakt ich istnienia sprawia, że ludzie więcej i dłużej rozmawiają od czasu możliwości korzystania z komórki. Nieodparta potrzeba posiadania telefonu w zasięgu dłoni w każdej chwili oraz okoliczności graniczy niemal z uzależnieniem. Zapomnienie smartfona powoduje reakcje histeryczne i paniczne.

Ludzi rozmawiających przez telefon widzi się o każdej porze dnia oraz nocy i praktycznie wszędzie. Nawet niejaki podziw wzbudzić ma prawo widok osoby jadącej kilka przystanków tramwajem i cały czas rozmawiającej przez telefon i kontynuującej rozmowę mimo konieczności przesiadania się na następne środki lokomocji., przechodzenia przez skrzyżowanie oraz kasowania biletów. Głośny sygnał brzęczącego telefonu wolno usłyszeć w kinie, na konferencji, a nawet w kościele.