W ogólności rzecz pobierając wełna posiada dwie newralgiczne właściwości- zimą ociepla nasze ciało, a latem je schładza. Ze względu na sprężystość wełny, kołdra nie przywiera przesadnie do ciała śpiącej osoby, co zapobiega niedobrej izolacji cieplnej. Na skutek tego w zimne noce nie będziemy czuć chłodu, bo warstwa natury otuli nas swym niepowtarzalnym ciepłem. Pościel delikatna to też wchłanianie wilgoci wydzielanej przez człowieka.

Naturalna absorpcja potu powoduje, iż dotykając kołdry, nie odnosimy wrażenia wilgoci. Oprócz tego po niemiłym zapachu potu nie zostaje nawet drobny ślad. Wszystko wchłaniane jest poprzez pościel. Środowisko senne, w którym się znajdujemy to istotna funkcja jakiegokolwiek pomieszczenia. Niewielu z nas jednak zdaje sprawę z tego, w jakim stopniu oraz jakie następstwa niosą za sobą niewłaściwie dobrane do indywidualnych wymogów materiały, pod jakimi śpimy. Nie uświadamiamy sobie także, iż niemiłe zapachy wydzielające się z ciała potrafią zakłócić nasz sen w ważki sposób. Pomocnym walorem naturalnego tworzywa, takiego jak wełna jest jej składnik, lanolina, która nie pozwala, aby zabrudzenia wniknęły w głąb kołdry.

Często okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ zabija wszelkie drobnoustroje i roztocza, odpowiadające, w większości przypadków, za alergie skórne oraz trudności połączone z układem oddechowym. Zapobiega istotnej chorobie, astmie, hamując rozwój zarazków i drobnoustrojów. Tu jedwabne poszewki na jaski – silk niweluje również destrukcyjne działanie jonów dodatnich przez zastąpienie ich jonami ujemnymi, cechy symptomatyczne każdego ludzkiego organizmu. Przyczynia się do odczuwania bycia wypoczętym, eliminuje nadpobudliwość nerwową, a też wzmacnia odporność organizmu. To właśnie dzięki temu jesteśmy mniej podatni na bakterie i wirusy, doprowadzające zwykle do istotnych schorzeń reumatologicznych i neurologicznych. W wypadku bólu mięśni, łagodzi ich napięcie, czynnik odpowiedzialny po największej części za nasze cierpienie oraz chroniczne skurcze. Jeśli nie odczuwamy bólów mięśni, wełna, przez pobudzenie zakończeń nerwowych, funkcjonuje profilaktycznie na stworzony przez nas organizm ludzki.