Bywały ery, że stanowiło to gigantyczną różnicę w odnoszeniu się do pacjenta. Po pierwsze, pacjent, jaki pragnął się leczyć państwowo, musiał przeczekać dużą ilość czasu, aby zdołać się stawić na wizytę. Porządnie, jeśli była to wizyta kontrolna, gorzej, jeśli problem był faktyczny i bolący. W tej samej sytuacji, zapisanie się prywatnie, nie stanowiło żadnej różnicy oraz termin był wolny praktycznie, od ręki. To nie jest żadna nowina i w wielu wypadkach stomatolog w dalszym ciągu prowadzi takie praktyki, jednak wielu innych lekarzy też.

Każdy musi na siebie zarabiać i nie ma w tym nic złego. Nikt z lekarzy dentystów nie poradzi też nic na to, że sytuacja w państwowej służbie zdrowia jest, taka jaka jest. Niegdyś było inaczej, lecz trend ten bez owijania w bawełnę się zmienił ostatnio, bowiem pacjenci, przyjmowani u stomatologów z tytułu Narodowego Funduszu Zdrowia nie są już traktowani gorzej.

Doktorowie dentyści już nie selekcjonują i do każdego pacjenta przystępują z właściwym, albowiem ludzkim podejściem. W czasach, kiedy nie było jeszcze nadmiernie wielu znawców, każdy gabinet stomatologiczny oferował coś innego. W jednym internista konin zajmował się protetyką, w innym można było przebyć zabiegi z endodoncji, nie wspominając już o ortodontach i zdjęciach RTG. Żeby można było kompleksowo wyleczyć zęby, niejednokrotnie koniecznym było zjeżdżenie praktycznie całego miasta w poszukiwaniu właściwego gabinetu. Dzisiaj jest już gruntownie inaczej.

Praktycznie każdy gabinet dentystyczny jest miejscem, jakie skupia w sobie kompleksowo zawodowców z wielu dyscyplin. Ciężko jest także znaleźć gabinet, w jakim nie da się wykonać zdjęcia RTG zęba. Nie tylko jest to niezmiernie przydatne dla stomatologów, lecz oszczędza też czas oraz nogi każdego pacjenta. Oferty gabinetów dentystycznych są coraz bardziej rozszerzane oraz proponują swoim klientom najświeższe rozwiązania z dziedziny kosmetyki jamy ustnej. Dentysta nie jest już jedynie kompleksowym leczeniem, jednak także estetycznym wyglądem pełnej twarzy.