Prace nad przeróżnego typu tkaninami trwają od wieków i każdorazowe udoskonalenie receptury lub metody produkcyjnej stanowi autentyczny przełom w danym czasie. Dzisiaj miliardy roczne wydawane są na poszukiwanie oryginalnych materiałów i ich zastosowanie. W informatyce i motoryzacji tkaniny techniczne odgrywają coraz to znacznie większą rolę w zasadzie wskutek tego, że współczesny klient wybierający drogi samochód lub elektronikę użytkową dla siebie, pod żadnym pozorem nie chce rezygnować z atrybutów estetycznych. Jednocześnie niektóre stare i uznawane za mało interesujące tkaniny jak filc odkrywane są na nowo przede wszystkim za kwestią młodych oraz pomysłowych projektantów mody, którzy wprowadzają takie wysłużone włókniny na raz dodatkowy na rynek, pokazując masowemu odbiorcy, że wciąż zaskoczyć można pomysłowym wyeksploatowaniem tak niemodnego materiału. Jak się jednakże okazuje, jakakolwiek włóknina z pozoru całkiem nieatrakcyjna, może stać się interesująca przy odnalezieniu dla niej właściwej formy. Jest to coraz częściej spotykany sposób na stworzenie kreatywnej instalacji lub szokującej kreacji.

Produkowanie i poszukiwanie nowych skuteczniejszych rozwiązań w sprawach użytkowanych materiałów jest znaczącym elementem działania na nowoczesnym rynku. Niektóre firmy robią wszystko, by ciągle oferować nowe tkaniny techniczne, nawet jeśli ich osobista linia produkcyjna nie potrzebuje tego w szczególnym stopniu – sprawdź drecotton.pl. Swoje patenty oraz oryginalne pomysły na nowe włókniny wolno albowiem z powodzeniem rejestrować oraz jedynie czekać na napływ pieniędzy z tytułu sprzedaży wszelkich swoich licencji.

Nowoczesna włóknina jest na wagę złota nie jedynie w świecie przemysłu, jakkolwiek chociażby w świecie profesjonalnego sportu, gdzie śladowe nawet przewaga płynąca z zastosowania bardziej profesjonalnego stroju, może przełożyć się na ostateczne zwycięstwo bądź też porażkę zawodnika. W przypadku perfekcyjnych federacji sportowych świata, wydatki na optymalizację strojów oraz sprzętu sportowego sięgają czasami dziesiątek milionów. W pewnych sytuacjach odnieść sukces można jednakże pomysłowym wykorzystaniem tak starej tkaniny jak filc. Czego najlepszym dowodem jest literalny wzrost sprzedaży torebek z tego materiału.