Jeżeli cierpimy na depresję oraz nie jesteśmy sobie pomóc sobie sami, musimy zgłosić się do lekarza opieki podstawowej. Lekarz opieki podstawowej jest pierwszą jednostką, która powinna udzielić pierwszej pomocy, a chociaż rady osobie zgłaszającej się z objawami depresji. Kurowanie depresji jest jednak w najwyższym stopniu powszechne w formie terapii. Po części, właśnie dlatego, ze nie wymaga przyjmowania leków, a także, bo opiera się na intuicji. Rozmowa z jednostką, jaka ma na ten temat wiedzę jest bardzo rozważnym rozwiązaniem kłopotów. Nieraz jednak człowiek chory ma prawo tak niezmiernie czuć się nadwątlony depresją, że nie jest zdolny do jasnego myślenia i wtenczas nie jest wstanie podjąć decyzji o zgłoszeniu się na psychoterapię.

Wszelkie typy psychoterapii wymagają czasu i zaangażowania. Z tego również względu nie jest to droga prosta. Kurowanie farmakologiczne ma prawo, w następstwie tego okazać się konieczne, zanim rozpocznie się psychoterapię – wypróbuj mediacje rodzinne. Teraz istnieje wiele technik psychoterapii, między innymi terapie krótkoterminowe oraz długoterminowe. Psychiatra ma prawo zarządzić choremu jedną z form terapii krótkoterminowej. Dopuszczalne są terapia kognitywna, behawioralna, poznawczo – behawioralna oraz poznawczo – analityczna. Wszystkie z nich są korzystne w leczeniu depresji. Wybór typu leczenia terapii ma okazję zależeć od tego, jaki jest dostępny sposób w miejscu gdzie zamieszkuje pacjent, jednakowoż też, jaki typ w najwyższym stopniu pasuje do jego choroby. Zdolność terapeuty jest tak samo ważna jak rodzaj stosowanej terapii. Terapeutą może być doktor, pielęgniarz bądź też psycholog.

Terapia poznawcza ma nadzwyczaj dużo zalet. Jej kluczowym celem jest praca nad specyficznym depresyjnym myśleniem. W jej trakcie pacjent ma prawo być poproszony o opowiedzenie o negatywnych myślach. To wspomoże mu odkryć w jak idealistyczny pejoratywny sposób myśli. Terapeuta ma prawo mu pomóc zmienić depresyjne myślenie w ciągu kilkunastu sesji. Udaje się to szczególnie w depresji lekkiej oraz umiarkowanej. Ma okazję przynieść poprawniejsze korzyści aniżeli leczenie farmaceutyczne. Osoba, jaka cierpi na depresję powinna w związku z tym podejść do terapii poznawczej.