Czyszczenie szczoteczką elektryczną już dawno przestało być oznaką opieszałości oraz bezcelowego komfortu. Badania oraz stomatolodzy potwierdzają, że czyszczenie elektryczną szczoteczką zębów jest o wiele skuteczniejsze od sztampowych form dbania o higienę jamy ustnej. Newralgicznym argumentem, jaki przemawia na pożytek szczoteczek elektrycznych jest szybkość z jaką porusza się główka. Wykonuje ona parę tysięcy ruchów na minutę. Stereotypowa szczoteczka wypada blado na tym tle. Aby uzyskać taki sam efekt sztampową metodą szczotkowania, co przez dwie minuty pracy szczoteczką elektryczną, należy aby było szczotkować przez kilkanaście minut. Szybsze obroty powodują lepsze eliminowanie kamienia nazębnego, a także resztek jedzenia. Przyzwoiciej walczą też ze zmorą białych zębów, czyli osadem z papierosów i kawy.

Elektrycznych szczoteczek ma prawo używać każdy. Jeśli jednak mamy problem z dziąsłami, nosimy aparat czy też korony, przed kupnem najpoprawniej poradzić się dentysty. Pomoże nam dopasować dobrą szczoteczkę do naszych potrzeb. Dbanie o higienę jamy ustnej wymaga konsekwencji i przestrzegania kilku podstawowych wskazówek. Jednoznaczną bazą jest mycie zębów po każdym posiłku – tutaj pomoże oclean.pl, używanie nici dentystycznych, a też regularne przeglądy naszego stanu uzębienia u dentysty. Ważnym czynnikiem jest wybór typu szczoteczki i sposób szczotkowania. Zbyt twarda szczoteczka oraz nieprawidłowe ruchy przy szczotkowaniu mogą doprowadzić do odsłonięcia szyjki zębów oraz nadwrażliwości. Są to niezmiernie nieprzyjemne przypadłości.

Oddziałują znacznie na komfort jedzenia i spożywania płynów, szczególnie zanadto gorących bądź też zanadto zimnych. Jeśli nie mamy czasu na prawidłowe szczotkowanie w owym czasie najważniejszym rozwiązaniem problemu będzie szczoteczka elektryczna. Większość dostępnych na rynku szczoteczek wykonuje ruchy rotacyjno-oscylacyjne. Tak w następstwie tego znika ryzyko, że nieprawidłowym sposobem szczotkowania zniszczymy sobie uzębienie. Poza tym obecnie na rynku większa część szczoteczek elektrycznych jest wyposażona w dwustopniową regulację nacisku. Jeżeli mamy delikatne zęby, wtenczas wybieramy pomniejszy nacisk.