Banki sprawdzają naszą najlepszą zdolność kredytową na podstawie dokumentów jakie im przedstawiany. To w jakiej wielkości będziemy mogli wziąć kredyt zależy przede wszystkim od wysokości naszych dochodów. Jednakże nie wystarczy posiadać dobry dochód, by bank zgodził się nam udzielić kredytu. Niezależnie od tego jakiej wysokości pożyczki potrzebujemy bank zażąda jej zabezpieczenia.

Najczęstsza jego formą jest zabezpieczenie kredytu. Wypada jednakże pamiętać, iż ubezpieczenie broni interesy banków lecz nie klienta. Należy dokładnie zaznajomić się z umowa ubezpieczenia tak jak oraz z umowa kredytu. Albowiem to właśnie dzięki temu zyskamy pewność, że również i nas ta umowa chroni. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia, prawidłowo jest spowodować co tak de facto nam proponują. Jeżeli od niedawna pracujemy na podstawie umowy o pracę, stworzony przez nas pracodawca może nam ją wypowiedzieć z zachowaniem jednomiesięcznego czasu wypowiedzenia (nie dotyczy to umów, jakie przewidują dłuższy okres).

Zabezpieczenie kredytu związane z utratą pracy obejmuje nas tylko w owym czasie jeżeli po podpisaniu umowy przepracujemy sześć miesięcy. Warto wobec tego zastanowić się nad kredytem jeśli nie mamy zaufania do pracodawcy oraz możemy podejrzewać, że ma prawo wypowiedzieć nam umowę o pracę. Banki i inne instytucje udzielające kredytów są zobowiązane do zabezpieczenia ich na wskazanych warunkach, o czym mówi kalkulator zdolności kredytowej. Jedną z bardzo dobrych form zabezpieczeń dla kredytodawcy jest zabezpieczeni kredytu hipoteką. Jednakże ten rodzaj zabezpieczenia może być wyeksploatowany tylko w tych wypadkach, kiedy przyszły kredytobiorca ma nieruchomości z księga wieczystą.

Jeśli przydatny nam jest kredyt na zakup mieszkania powinniśmy znaleźć takie, jakie ma ustanowiona księgę wieczystą, bowiem w tan sposób najłatwiej otrzymamy pożyczkę bankową. Kiedy potrzebujemy kredytu na inne zamiary ( jak na przykład cele powiązane z prowadzona działalnością gospodarczą) a posiadamy nieruchomości z księgą wieczystą możemy zaoferować bankowi czy też innemu pożyczkobiorcy zabezpieczenie kredytu w postaci ustanowienia hipoteki. Nad takim ubezpieczeniem należy się niemniej jednak zastanowić, bo nieruchomość obciążona hipoteka jest trudniejsza do zbycia aniżeli nieruchomość nie mająca zadłużenia.