Oryginalne rozwiązania zawsze budzą pewną niechęć w osobach, jacy przyzwyczajeni są często do tak nazywanego starego porządku rzeczy. Co w takim razie można zrobić, aby przekonać ich do spróbowania innowacyjnych rozwiązań, które w gruncie rzeczy są najzwyczajniej w świecie korzystniejsze w skali globalnej? Otóż najlepiej jest przedstawić ich walory w taki sposób, aby przeciętny człowiek w korzystaniu z tych nowinek widział też bezpośredni zysk dla siebie.

Właśnie dlatego także wszelkie programy rządowe oraz akcje organizowane poprzez organizacje pozarządowe, których celem jest promowanie wykorzystywania alternatywnych do węgla czy gazu źródeł energii, koncentrują się przede wszystkim na wykazaniu, jakie korzyści ze wykorzystywania odnawialnych źródeł energii będzie miał przysłowiowy przeciętny Kowalski. A wypada przyznać, że zalet tych jest parę – po więcej serdecznie zapraszamy na instalacje fotowoltaiczne. Po pierwsze, i pewnie argument ten najbardziej przemawia do wyobraźni pospolitego człowieka, alternatywne źródła energii są po prostu tańsze. Co prawda zamontowanie specjalnej instalacji przetwarzającej na przykład energię słoneczną na prąd bez ustanku jest drogie, jednakowoż jest to koszt pojedynczy, który wypada ponieść raz, żeby potem nie troskać się już wysokimi rachunkami za prąd czy gaz.

Prócz tego trzeba również przyznać, iż coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, żeby po prostu żyć bardziej ekologicznie. A odnawialne źródła energii takie życie zapewnią. W dzisiejszych czasach gigantyczną wagę przywiązuje się do kwestii połączonych z ochroną środowiska. Jest to wybitnie istotne, bo działalność człowieka oraz postęp gospodarczy oraz technologiczny doprowadzają do tego, że środowisko jest zanieczyszczane w coraz to pokaźniejszym stopniu.

Do tego dochodzi jeszcze jeden niesłychanie istotny kłopot, a mianowicie taki, iż naturalne zasoby nie są skarbonką bez dnia – ich eksploatacja sprawia, iż kurczą się one, co niejako wymusza konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. W tym oczywiście kontekście niezmiernie w wielu przypadkach pojawia się takie określenie jak odnawialne źródła energii.