Niezwykle emocjonującą dziedziną sportu jest wioślarstwo. Jest to sport wodny z niezmiernie długimi tradycjami, co ma pomocniczy wpływ na jego niesamowicie wielką popularność. Wiosłowanie występuje pod rozmaitymi postaciami. Wszystko zależne jest w zasadzie od liczebności osad. W przypadku zawodów wioślarskich wolno między innymi wskazać takie, w jakich zawodnicy występują pojedynczo.

Oprócz tego występują też dwójki wioślarskie i osady składające się z większej ilości zawodników i sternika. Prócz wielkości osad w przypadku wioślarstwa różnice dostrzegalne są także na płaszczyźnie dystansów, na jakich zmagają się ze sobą zawodnicy. Należałoby tutaj zaznaczyć, iż z reguły osady wieloosobowe ścigają się na wybitnie długich dystansach, albowiem tylko takie rozwiązanie pozwala jednoznacznie określić, kto rzeczywiście zasługuje na zwycięstwo.

Każdy, kto myśli o tym aby zawodowo uprawiać wioślarstwo musi wiedzieć, że jest to sport niezwykle skomplikowany i wyczerpujący, w który należy wkładać gigantyczne ilości siły i poświęcenie – zobacz na przykład Waterrower. Sportsmen, jaki zawodowo uprawia wioślarstwo definiowany jest mianem wioślarza. Nie trudno się domyśleć, iż wioślarstwo swoją nazwę wzięło od wioseł, czyli czołowego narzędzia wykorzystywanego przy uprawianiu tego rodzaju sportu. Wioślarze, to w zdecydowanej znacznej większości wypadków ludzie niezwykle poprawnie stworzeni.

Taki stan rzeczy w gruncie rzeczy nie jest niczym zwłaszcza dziwnym, bo każda z konkurencji wioślarskich żąda gigantycznych nakładów sił. Prędkość wiosłowania zależna jest od siły mięśni. Jasną rzeczą jest to, że figura zdecydowanie lepiej zbudowana będzie w stanie płynąć zdecydowanie szybciej i wytrwalej.

W przypadku osad wioślarskich walczących na o najwyższe cele prócz wspomnianej już sił bardzo wielką rolę odgrywa też sama technologia wiosłowania oraz strategia. Przez strategię należy w tym momencie przede wszystkim rozumieć należyte rozplanowanie intensywności i sposobu wiosłowania na poszczególnych etapach trasy, jaka jest do pokonania. W sportach wodnych takich jak wioślarstwo częstokroć wygrywa się oczywiście umiejętnie dobraną taktyką.