W dowolnym domu zdarza się choćby nieraz, iż po posiłkach pozostają resztki. Również po obieraniu owoców lub warzyw znaczną część kosza zajmują nam ich pozostałości. Nie powinniśmy w żadnym wypadku wyrzucać tego typu śmieci razem z innymi. Pamiętajmy, że jesteśmy w stanie wykorzystać je przetwarzając w odpowiedni sposób, jako efektywny nawóz dla działkowych lub ewentualnie ogrodowych roślin. Wystarczy nam do tego niedużo powierzchni, niemniej jednak na tyle odosobnionej, iż nie składowisko nie będzie nikomu przeszkadzać. Najprostszym sposobem na przygotowanie kompostu jest wykopanie w ziemi niezbyt głębokiego dołu.

Czasem doradza się wyłożenie go grubym brezentem, jednak nie jest to nieodzowne. Dalej rozmieszczamy warstwami naprzemiennie ziemię wspólnie z rozkładalnymi resztkami. Czasem podlejmy całą zawartość wodą, żeby proces fermentacji przebiegał szybciej. To, czy kompost będzie gotowy w ciągu pół roku lub znacznie więcej, zależy od trwałości wykorzystanych śmieci. Z zasady im twardsze, tym dłużej powinni się rozkładać. Należałoby jednak czekać, bo tenże nawóz pozytywnie wpłynie na pielęgnowane przez nas rośliny. Kłopot ze śmieciami dotyczy każdego. Nie da się żyć bez pozostawiania odpadków po wszelkiej naszej idealnej aktywności.

Choć aktualnie ilość wytwarzanych przez nas śmieci rośnie w zastraszającym tempie, są sposoby na ograniczenie ich szkodliwości. Nie ulega kwestii, że tworzywa sztuczne wykorzystywane są na szeroką skalę jako zapakowania kolosalnej znacznej większości artykułów. Warto przed kupnem zorientować się, czy po ich zużyciu będzie dopuszczalne ponowne przetworzenie pojemniczków.

Zawiadamia o tym z reguły specjalny znaczek opublikowany bądź też na odwrocie, bądź również na spodzie opakowania – wypróbuj Naczynia jednorazowe – Ejedrek.eu. Składa się on z trzech strzałek ukształtowanych w trójkąt. Z recyklingu wypływa znaczna korzyść dla środowiska naturalnego, albowiem nie trzeba podejmować syzyfowych starań o pozyskanie nowych źródeł surowców. Używamy najzwyczajniej w świecie powtórnie tego, co mamy bezpośrednio pod ręką. Nierzadko jest to działanie też opłacalne ze względów ekonomicznych. Od nas samych jako użytkowników recykling nie potrzebuje zawikłanych działań. Wszystko opiera się jedynie na wyrzuceniu pustego już opakowania do godziwego pojemnika.