Praca nóg stanowi fundamentalny element techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie istotne jest w takim razie stosowanie porządnego obuwia. Dawniej, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali ulubiony typ gumy, zapewniając solidne tarcie oraz przy tym nie ścierającej się zbyt szybko. Podeszwy z takiej gumy, z dobrze ukształtowanym filtrem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są też współczesne buty wysokogórskie- skórzane lub ewentualnie plastikowe, z ciepłymi bucikami w obrębie.

Wspinaczka na bazo ciężkich ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie w wielu przypadkach przy braku stopni trzeba pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, żąda kompletnie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Początkowo w użyciu były skórzane tak oznaczane klaterki, później były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, choć prędko ścieralną gumą – więcej rad na domenie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Udoskonalenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta oraz doboru podeszwy z kleistej gumy dla rozmaitych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe powinno w głównej mierze nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być wystarczające ciepłe oraz przynajmniej częściowo chronić przed deszczem oraz wiatrem.

Najodpowiedniej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma predyspozycja do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet kiedy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach należy zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową czy też wełniany sweter oraz kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Warto również zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie przydatny do wspinania się. Podczas przedsięwzięć wspinaczkowych w plecaku niesiemy te detale oprzyrządowania oraz wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Też jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, przewodniki wspinaczkowe czy również aparat fotograficzny najwygodniej jest transportować w plecaku.