Inaugurowanie innowacji jest symbolem rozpoznawczym wieku XXI. W zasadzie w dowolnym obszarze życia dużo zmienia się dla nas z dnia na dzień. Nie wolno się temu dziwować, tempo życia nowoczesnego człowieka jest w zasadzie ogromne, nawet jeżeli porównamy je z życiem naszych rodziców, czyli tym, które wiedli całkowicie niedawno. Teraz dużo dzieje się po prostu z dnia na dzień.

Dzisiejsze technologie pojawiają się już nie tylko w firmach, jednakowoż oraz na naszych ulicach. Parkometry z ponadprogramowymi funkcjami, karty płatnicze z funkcją tak zwaną zbliżeniową. Każdy z nas ma do czynienia z tego typu zmianami. Niekiedy właściwie nie jest łatwo za nimi nadążyć. Nie każdy jest pewien do tego, by od razu wypróbowywać nowe techniki. Jednakże wiele osób przyzwyczaiło się już do tego, dla nich współczesne techniki i ich zastosowanie to po prostu detal życia powszedniego – tak, jak tworzywa sztuczne. Prawdziwością jest, że niektórzy rozpoczynają traktować to w kategoriach intymnego zamiłowania. Wolno i w ten sposób radzić sobie z tym co dzieje się dookoła nas. Coraz to wyższe ceny energii spowodowane eksploatacją naturalnych, nieodnawialnych zalążków energii i perspektywą ich kompletnego zużycia, zmuszają do wypatrywania alternatywnych źródeł pozyskania niezbędnej energii. Słońce emituje nam energię za darmo, należy ją tylko umiejętnie wykorzystać. Baterie słoneczne, kolektory, są coraz entuzjastyczniej montowane w prywatnych domach, posiadacze obniżają w ten sposób własne wydatki na energię, a jednocześnie wykazują ekologiczne podejście do natury.

Ekologiczne techniki połączone z budownictwem przejawiają się w budowaniu tzw. domów pasywnych, innymi słowy takich, jakie zapewniają maksimum oszczędności energii tuż przy minimalnym wykorzystaniu energii ze źródeł nieodnawialnych. Bazą mieszkań pasywnych są oczywiste materiały budowlane zapewniające należyte oddychanie murów i ścian, wilgotność, zatrzymanie ciepła w domu, oraz optymalne korzystanie z promieni słonecznych. Inną nowoczesną technologią a zarazem ekologiczną, są wiatraki, części składowe elektrowni wiatrowych, które mogą być rzeczywistą nadzieją przyszłości na zabezpieczenie pragnień ludzkości w energię.