Praktycznie wszelka współczesna jednostka gospodarcza motoryzacyjna musi inwestować pieniądze w badania oraz pomiary mające na celu podnieść konkurencyjność ich wehikułów. Wynika to z obszernej konkurencyjności oraz innowacyjności tego rynku. Minione lata to nie tylko stałe rozwijanie i usprawnianie kultowych układów jak wtryskiwacze paliwowe lub układy wspierania kierownicy, jakkolwiek również przecieranie szlaków w kompletnie oryginalnych kierunkach, jak choćby silniki elektryczne.

Podmienianie klasycznych układów wypalania silnikami elektrycznymi pozwala przede wszystkim znacznie obniżyć koszty eksploatacji pojazdu – energia elektryczna jest o wiele tańsza od paliw. Do tego dochodzi coraz to ważniejszy dzisiaj aspekt ekologiczny, a w związku z tym znacznie bezpieczniejszy w kontekście środowiska naturalnego wynik pracy takiego silnika. Takie auta mają jednak parę wad w stosunku do imponujących silników spalinowych – wypada je w wielu przypadkach oraz długo ładować, przez co nie nadają się na trasę, tak samo jak nie są stworzone do niezwykle agresywnej sportowej jazdy.

Najznamienitsze marki samochodowe są dzisiaj nadzwyczaj mocno przyciskane do ściany przez czynnych konkurentów. Zmienia się wobec tego coraz częściej profil prowadzonej działalności, niektóre popularne firmy rezygnują np. z oryginalnego i zawiłego dla siebie sektora SUV-ów, skupiając się wyłącznie na małych samochodach sportowych – tutaj wspomoże regeneracja wtryskiwaczy stargard. Inne w miejsce wydawać krocie na usprawnianie osobistych układów hamowania czy także wtrysków paliwa, decydują się wprowadzać rozwiązania konkurentów.

Opłacenie patentów innych korporacji nieraz jest mniej kosztowne, niż angażowanie dziesiątek prywatnych inżynierów do wypatrywania innowacji. Inaugurowanie nowinek technologicznych do wtryskiwaczy paliwa bądź układów wspomagania kierowniczego o wiele podnosi jakość końcową produktu, a wobec tego również komfort prowadzenia. Równie istotne jest jednakże także to, że większość z tych prototypowych rozwiązań służy obniżeniu spalania i zwiększeniu wydajności pracy silnika. To naturalnie dzięki temu można jeździć znacznie dynamiczniej przy obniżonych kosztach związanych z tankowaniem paliwa.